Szczepionka Johnson & Johnson zatwierdzona w USA

0
850
Johnson szczepionka
Fot. abc13.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jednodawkowa szczepionka przeciwko koronawirusowi koncernu Johnson & Johnson została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych. Zgodę na stosowanie specyfiku wydała Federalna Agencja Żywności i Leków USA. Johnson & Johnson ma dostarczyć do połowy roku na rynek amerykański 100 milionów dawek szczepionki.

Efektywność szczepionki Johnson & Johnson w Stanach Zjednoczonych wynosi 72 procent. To mniej niż skuteczność zatwierdzonych wcześniej szczepionek koncernów Pfizer i Moderna, którą oszacowano na 95 procent. Jednak skuteczność preparatu Johnson & Johnson w zapobieganiu ciężkich przypadków COVID-19 wynosi 85 procent, a w zapobieganiu hospitalizacji lub śmierci była w czasie testów stuprocentowa. Szczepionka Johnson & Johnson jest też łatwiejsza w dystrybucji, ponieważ może być przechowywana w standardowej lodówce nawet przez trzy miesiące. Nie jest też konieczne powtarzanie szczepienia. Rząd USA zamówił 100 milionów dawek szczepionki Johnson & Johnson po 10 dolarów za sztukę. Pierwszych kilka milionów trafi do dystrybucji już w najbliższym tygodniu, cała partia – do końca czerwca. Wcześniej rząd USA zamówił po 300 milionów dawek szczepionek Pfizera i Moderny, które również trafią do dystrybucji do wakacji.

Do tej pory prawie 50 milionów Amerykanów – czyli 15 procent populacji – otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa. Dwiema dawkami zaszczepiono prawie 24 miliony osób. W najbliższych tygodniach szczepienia przeciw COVID-19 w USA mają przyspieszyć. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!