USA przeznaczą 4 miliardy dolarów na COVAX

0
430
COVAX szczepienia
Fot. CEPI
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone przeznaczą 4 miliardy dolarów na globalny program szczepień przeciwko Covid-19. Decyzje w tej sprawie prezydent USA Joe Biden ogłosi podczas dzisiejszego wirtualnego szczytu przywódców grupy G7 poświęconego walce z pandemią koronawirusa.

COVAX to program nadzorowany przez Światową Organizację Zdrowia, którego celem jest dystrybucja do końca tego roku dwóch miliardów szczepionek przeciw Covid-19 do krajów biednych i rozwijających się. Projekt jest zagrożony z powodu niedoboru funduszy. 

Podczas dzisiejszego wirtualnego spotkania z przywódcami Kanady, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii i Unii Europejskiej prezydent Joe Biden zadeklaruje natychmiastowe dofinansowanie COVAX kwotą 2 miliardów dolarów. Kolejne dwa miliardy Amerykanie mieliby wpłacić do końca 2022 roku.

Decyzja USA ma zachęcić rządy innych bogatych państw do większego wsparcia finansowego programu, na który potrzeba co najmniej 15 miliardów dolarów.

Jak informuje portal Politico, rząd Joe Bidena nie przekaże innym krajom szczepionek zakupionych przez USA, dopóki nie zostaną zaszczepieni wszyscy Amerykanie. Propozycję, aby bogate państwa przekazały biedniejszym krajom od 3 do 5 procent swoich szczepionek, złożył prezydent Francji Emmanuel Macron.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!