Czerwona strefa w całej Polsce, nowe obostrzenia sanitarne dot. koronawirusa

Wiadomości Polska

0
Polska czerwona strefa koronawirus COVID-19
Fot. Twitter: Kancelaria Premiera RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe ogólnopolskie obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Jak powiedział szef rządu, cała Polska od soboty 24 października staje się strefą czerwoną. Zdaniem władz większe restrykcje mają dać efekty za 10 do 14 dni. Jeśli stanie się odwrotnie, będą wprowadzane kolejne obostrzenia.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że od teraz nauka w klasach 4-8 szkół podstawowych będzie realizowana w trybie zdalnym. Szef rządu podkreślił, że odpowiedzialność za efektywność obostrzeń spoczywa na wszystkich – także na dzieciach i młodzieży. Dlatego, w godzinach od 8 do 16 osoby do 16. roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po ulicach i spotykać w grupach bez opieki osoby dorosłej. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki. Zawieszeniu ulega także działanie sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów.

Nowe obostrzenia są odpowiedzią na rekordowe wzrosty liczby zakażonych koronawirusem osób. Dzisiaj ministerstwo zdrowia poinformowało o 13 632 nowych przypadkach infekcji oraz o śmierci 153 zakażonych osób. 137 z nich miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało również 2 888 zakażonych osób. Wykonano ponad 62 tysiące testów na obecność koronawirusa. Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwie mazowieckim – 2 tysiące 75 przypadków, małopolskim – ponad półtora tysiąca – i śląskim – nieco ponad tysiąc 300 przypadków. W sumie w Polsce potwierdzono od początku epidemii ponad 228 tysięcy zakażeń. Zmarło ponad 4 100 osób, a wyzdrowiało ponad 105 tysięcy.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił że sytuacja jest “niedobra i dynamiczna”. Dlatego zapowiedział zdecydowane działania rządu.

W ramach nowych obostrzeń epidemiologicznych lokale gastronomiczne: puby, restauracje, kawiarnie – pozostaną zamknięte w najbliższym czasie. Będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że to trudna wiadomość zarówno dla właścicieli, jak i klientów lokali. Jednak – jak mówił powołując się na specjalistów i naukowców – w pomieszczeniach gastronomicznych zwykle znajduje się sporo osób na niewielkiej powierzchni, co w połączeniu z nieprzestrzeganiem obostrzeń epidemicznych prowadzi do wysokiej liczby zakażeń.

Została także wystosowana prośba do seniorów powyżej 70. roku życia o niewychodzenie z domów, jeśli to nie jest konieczne. Przepis obowiązuje z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędach religijnych. Podczas obrzędów istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult, oraz limit jednej osoby na 7 metrów kwadratowych. Jednocześnie wprowadzony zostaje program “Ochrona Seniorów”. W jego ramach między innymi wolontariusze, harcerze, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, będą świadczyli pomoc potrzebującym jej osobom starszym. Premier zaznaczył, że wśród osób, które umierają na COVID-19, 70 procent to osoby powyżej 70. roku życia.

Szef rządu mówił również, że jeśli liczba zakażeń znacząco nie spadnie, możliwe jest między innymi ponowne zamknięcie granic kraju i wprowadzenie lockdownu. “Najważniejsze jest zdrowie, życie i stabilność systemu służby zdrowia. Na razie jeszcze dostępne łóżka, łóżka z respiratorami to jest około 40 procent. Ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będą potrzebne dalsze – drastyczne – kroki, takie jak zamknięcie granic – jak było wiosną – czy różne zakazy przemieszczania się, albo głęboki lockdown – zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego, to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi zahamowanie przyrostu zakażeń” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w całym kraju przez pacjentów z COVID-19 zajętych jest ponad 10 tysięcy szpitalnych łóżek, natomiast dostępnych jest jeszcze 18 tysięcy miejsc.

Prezes Rady Ministrów zaapelował o ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych, aby przerwać transmisję koronawirusa. Podkreślił również potrzebę cierpliwego dostosowania się do nowych rygorów. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do wszystkich z prośbą, by nie odbywali teraz spotkań, które można przełożyć, oraz by na najbliższe kilka tygodni ograniczyli do minimum liczbę kontaktów społecznych. Wskazał również na kilka działań, które każdy powinien podjąć dla wspólnego bezpieczeństwa – noszenie maseczek, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń oraz ściągnięcie i zainstalowanie aplikacji STOP COVID.

Podczas konferencji prasowej premier powiedział również, że “musimy nauczyć się żyć z epidemią do czasu wynalezienia szczepionki”. Dodał, że nie jest wykluczone. że będziemy się zmagać z epidemią jeszcze przez rok. “musimy potrafić uczyć się, żyć i pracować w tym reżimie sanitarnym” – mówił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że ewentualne decyzje w sprawie zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych zapadną w przyszłym tygodniu. Mateusz Morawiecki, pytany przez dziennikarza Informacyjnej Agencji Radiowej o decyzje w sprawie uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, zaapelował o niegromadzenie się na cmentarzach. Prezes Rady Ministrów zachęcił do odwiedzenia grobów bliskich osób przed lub po Wszystkich Świętych. Jak podkreślił, najważniejsze jest unikanie skupisk ludzi przy bramach cmentarzy czy przy zakupie zniczy.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie zaprezentowany program wsparcia dla branż, których działalność ograniczono lub zamknięto w związku z pandemią koronawirusa. Szef rządu powiedział, że powstaną również nowe instrumenty, z których będzie mogła skorzystać część przedsiębiorstw, na przykład z branży gastronomicznej. Premier podkreślił, że teraz będą analizowane formy pomocy dla branż, które ucierpią w związku z nowymi ograniczeniami. Rząd przygotuje nowe programy dla 31 form prowadzenia działalności. Użyte zostaną narzędzie finansowe zastosowane już wiosną.

Wśród nich zwolnienia ze składek ZUS czy postojowe. Na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców będą jednocześnie proponowane długoterminowe środki i fundusze na restrukturyzację i wsparcie dotkniętych pandemią przedsiębiorstw. Szef rządu zaznaczył też, że środki przekazane wiosną w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej bardzo często są jeszcze na kontach firm i można z nich korzystać do początku przyszłego roku, a “w niektórych sytuacjach nawet do połowy przyszłego roku”.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że obecnie mamy do czynienia z wykładniczym rozwojem pandemii. Argumentował, że świadczą o tym liczby nowych zakażeń i prognozy na kolejne dni. Szef resortu zdrowia podkreślił, że celem ograniczeń jest spowolnienie rozwoju epidemii i przejście do trendu liniowego. “Jeżeliby udało się osiągnąć ten scenariusz wzrostu liniowego, to on nam pozwoli utrzymać się w okolicach 15-18 tysięcy zakażeń w przyszłym tygodniu” – powiedział minister Adam Niedzielski.

Dodał jednak, że jeżeli ta tendencja się nie zmieni, to w przyszłym tygodniu będziemy mieli około 20-25 tysięcy nowych zakażeń dziennie. Szef resortu zdrowia powiedział, że nadchodzący tydzień będzie krytyczny, ponieważ okaże się, czy pierwsze obostrzenia, które weszły dwa tygodnie temu, zaczynają działać, czy epidemia zaczyna spowalniać. Minister Adam Niedzielski podkreślił, że do zmniejszenia dobowej liczby zakażeń koronawirusem niezbędne jest stosowanie się całego społeczeństwa do zasad sanitarnych – dezynfekcji, zachowania dystansu i noszenia maseczek.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała podczas konferencji prasowej w KPRM, że rząd zabezpieczył 100 milionów złotych na ochronę seniorów. W razie potrzeby środki te mają zostać zwiększone. Minister dodała, że dla osób starszych została uruchomiona również specjalna infolinia – 22 505 11 11. Jak dodała, w ramach “solidarności międzypokoleniowej” rząd, jednostki samorządu terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej, wolontariusze, harcerze i WOT będą przekazywały najstarszym do domu niezbędne produkty. 

Minister poinformowała, że w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów trwają szkolenia pracowników ośrodków pomocy społecznej. Uruchamiana jest też strona internetowa poświęcona pomocy seniorom: www.wspierajseniora.pl.

Dzięki serwisowi każdy może zgłosić się do pomocy najstarszym obywatelom. Wpisane dane osobowe, zostaną przekazane ośrodkom pomocy społecznej. Minister Marlena Maląg podkreśliła, że już teraz wiele osób i organizacji zgłasza się do wsparcia seniorów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!