Chicago – CPD: spada liczba strzelanin i morderstw, ale rośnie przestępczość w innych kategoriach

0
FBI policja
Fot. Chicago Sun-Times

Z najnowszych danych chicagowskiego departamentu policji – CPD wynika, że liczba strzelanin i morderstw w Chicago spada trzeci rok z rzędu, ale rośnie w innych kategoriach przestępczości.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku postrzelonych zostało 1988 osób, a 418 zamordowano. W skali roku liczba strzelanin spadła o 12 procent, a liczba morderstw o 9 procent. Są to liczby niższe od czasów przed pandemią, ale nadal wyższe niż w 2019 roku. CPD twierdzi, że wskaźnik zakończonych dochodzeń w sprawach zabójstw wynosi 50 procent, co byłoby najwyższym wskaźnikiem rozwiązanych morderstw od 2014 roku.

Liczba włamań do samochodów w mieście podwoiła się w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym, a wzrosła o 226 procent w porównaniu z 2019 roku. Z komunikatu prasowego policji wynika, że w mieście doszło do 835 kradzieży aut, co oznacza spadek o 26 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

Analitycy raportu zarzucają CPD „degradowanie” niektórych kategorii przestępstw, w zależności od okoliczności. Na przykład: osoba znaleziona w skradzionym pojeździe zostanie oskarżona tylko o włamanie się do pojazdu mechanicznego, a nie o kradzież auta, jeśli detektywi nie będą mieli wystarczających dowodów na to, że osoba za kierownicą to ta sama osoba, która faktycznie porwała samochód. 

Statystyki policyjne pokazują, że ogólnie najpoważniejsze kategorie przestępstw, w tym morderstwa, włamania, napaści na tle seksualnym i kradzieże pojazdów mechanicznych, wzrosły w tym roku o 32 i o 54 procent w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!