Chicago: kolejne ostrzeżenie w związku ze wzrostem liczby zgonów w wyniku przedawkowania opioidów

0
fentanyl narkotyki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Urzędnicy powiatu Cook i Chicago ostrzegają przed alarmującym wzrostem liczby zgonów związanych z przedawkowaniem opioidów.

Biuro Egzaminatora Medycznego odnotowało prawie 2000 zgonów spowodowanych przedawkowaniem w 2022 roku. Spośród nich 1824 związane było z zażyciem fentanylu.

Dla porównania w 2015 roku odnotowano 676 zgonów.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego w Chicago (CDPH) w 2022 roku w Chicago było więcej zgonów związanych z przedawkowaniem opioidów niż ofiar z powodu zabójstw i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, razem wziętych.

Dwa miligramy Fentanylu mogą wystarczyć, aby zabić. Problem z przedawkowaniami fentanylu polega na tym, że szprycowane są nim inne narkotyki, w związku z czym ofiary mogą często nie wiedzieć, że zażywały fentanyl.

W latach 2019-2020 w Chicago odnotowano 52 procentowy wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów.

W Illinois czynna jest specjalna infolinia pomocy do spraw uzależnień od opioidów i innych substancji. Jest bezpłatna w całym stanie, dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Działa za pośrednictwem Departamentu Opieki Społecznej stanu Illinois. Numer infolinii: (833) 233-6343. Jest adresowana do tych, którzy potrzebują leczenia uzależnienia od opioidów.  Osoby zostają połączone ze świadczeniodawcą, który rozmawia o używaniu opioidów oraz przez telefon przepisuje lek do leczenia uzależnienia opioidowego.

Miasto zwiększyło również dostępność środka NARCAN w miejscach publicznych, w tym w ponad dwudziestu bibliotekach publicznych.

Po raz pierwszy specjaliści ds. zdrowia psychicznego zostali również włączeni do systemu 911 w ramach miejskiego programu reagowania CARE.

W styczniu został też uruchomiony zespół reagowania składający się z ratownika medycznego i specjalisty ds. pracy z uzależnieniami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!