CDC ostrzega: wzrost przypadków zachorowań na grypę żołądkową w regionie Midwest

0
210
CDC
Fot. Reuters.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wydało ostrzeżenie dotyczące wzrostu przypadków występowania szczepu norowirusa – wirusa grypy żołądkowej w ostatnich tygodniach w Midwest. 

Większość fal zachorowań na norowirusy pojawia się pomiędzy listopadem a kwietniem. Ostatnie badania pokazują “dramatyczny” wzrost od połowy stycznia. Szpitale obserwują zwiększoną liczbę przyjęć pacjentów w izbach przyjęć szpitali Chicago i okolic. 

Dr. Evelyn Huang, medyk ze szpitala Northwestern Medicine i dziecięcego szpitala Lurie Hospital w Chicago mówi o dużej liczbie osób pojawiających się w nagłych izbach przyjęć, zarówno dzieci jak i dorosłych. Szczególnie zaniepokojeni są pacjenci z problemami autoimmunologicznymi, posiadający symptomy od dłuższego czasu. 

Symptomy norowirusa często potocznie określane są mianem grypy żołądkowej, pomimo, że medycznie norowirus nie jest odmianą grypy.  

Centra Kontroli i Prewencji Chorób podkreślają, że wirus jest wysoce zaraźliwy, powoduje wymioty i biegunkę. Symptomy pojawiają się w ciągu 24 do 48 godzin od zarażenia, mogą trwać od dwóch do czterech dni.  

W przypadku zachorowania, aby ominąć wizytę w szpitalu, najlepiej jest pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Norowirus jest infekcja wirusową, nie działają na niego antybiotyki. Jeśli symptomy są ciężkie, należy zgłosić się do lekarza po pomoc.

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i zachorowalności eksperci przypominają o myciu rąk mydłem, przez co najmniej 20 sekund.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!