Opuszczone nieruchomości na południowej i zachodniej stronie Chicago problemem dla lokalnych władz

0
Fot. urbanmatter.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Opuszczone nieruchomości na południowej i zachodniej stronie Chicago oraz na południowych przedmieściach, od dziesięcioleci stanowią problem dla lokalnych władz. Co dwa lata, skarbnik powiatu Cook próbuje przywrócić je na rynek, organizując sprzedaż zaległych podatków, ciążących na tych nieruchomościach. Często niestety bez powodzenia. Badanie przeprowadzone w marcu 2021 roku przez Harris School of Public Policy Uniwersytetu Chicago wykazało, że od 2007 roku tylko 7 procent takich nieruchomości powróciło na rynek prywatny. Tymczasem w tym samym okresie, liczba parceli, domów i firm w rejestrze wzrosła siedmiokrotnie, z około 4 tysięcy w 2007 roku do ponad 28 tysięcy w 2019 roku. Powód: federalne mapy „redliningu”, które sankcjonowały dyskryminacyjną politykę kredytową pod koniec lat 40. XX wieku, a które mocna korelowały z opuszczonymi nieruchomościami. Jak wynika z raportu „Maps of Inequality: From Redlining to Urban Decay and the Black Exodus”, taki podział spowodował exodus mieszkańców metropolii, w tym głównie Afroamerykanów, nie tylko z Chicago, ale także innych głównych miast USA takich jak Detroit i Filadelfia. 

Mapy oceniały perspektywy kredytów hipotecznych w miastach. Czerwone obszary uznano za „niebezpieczne” ze względu na niższe wskaźniki posiadania domów, złe warunki mieszkaniowe i „niepożądaną populację”. To ostatnie określenie odnosiło się do Afroamerykanów, Żydów i osób  nieanglojęzycznych. Obszary żółte – „zanikające” po części dotyczyły dzielnic, które stanęły w obliczu „infiltracji populacji niższej klasy”. Obszary niebieski i zielony odpowiednio określano jako „nadal pożądane” i „najlepsze”. 

Wśród obecnie sprzedawanych nieruchomości, prawie wszystkie znajdowały się na obszarach uznanych przez federalne mapy za niepożądane.

Skarbnik powiatu Cook Marii Pappas od jakiegoś już czasu krytykuje skuteczność istniejącego systemu sprzedaży domów i proponuje stworzenie nowego programu przejmowania nieruchomości, których właściciele zalegają z zapłaceniem podatków. Program zawiera 13 zaleceń dotyczących reform na poziomie stanowym i powiatowym. W pierwszej kolejności, ustawodawcy stanowi musieliby zatwierdzić propozycję, że sprzedaż nieruchomości, których właściciele zalegają z płaceniem podatków jest w powiecie Cook opcjonalna, a nie wymagana. Pappas zaleca także skrócenie okresu wykupu takich nieruchomości z 2,5 do jednego roku. To wymagałoby zmiany konstytucji Illinois. Pappas proponuje również obniżenie o połowę oprocentowania zaległych podatków od nieruchomości, z 18 do 9 procent za rok oraz umożliwienie właścicielom dokonywania częściowych płatności zastawów na ich nieruchomości zamiast ryczałtu. Skarbnik chce także, aby powiat Cook przeszedł na model, z którego korzystają prawie wszystkie inne regiony Illinois, a więc program powierniczy (trust). Przewiduje on, że jeśli właściciel nieruchomości zapłaci zaległe rachunki z nałożonymi karami i opłatami, pieniądze są rozdzielane do różnych agencji powiatowych. Jeśli właściciel nieruchomości nie ureguluje zaległości finansowych, tytuł własności do nieruchomości przechodzi w ręce programu powierniczego. Usuwa on wtedy wszelkie zaległości i próbuje znaleźć nowego właściciela w drodze licytacji, sprzedaży lub darowizn. Dochody z takiej sprzedaży trafiałyby również do różnych agencji powiatowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!