USA: Chicago w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejsc w kraju

0
995
Fot. catf.us
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chicago jest nadal jedną z trzech najbardziej zanieczyszczonych metropolii w Stanach Zjednoczonych. Tak wynika z najnowszego raportu niedochodowej organizacji Clean Air Task Force z główną siedzibą Bostonie. Gorsze wyniki odnotowano tylko w Nowym Jorku i Los Angeles.  

Największymi „trucicielami” atmosfery w Chicago i okolicach są  ciężarówki i lokomotywy z silnikami wysokoprężnymi.

Liczba ofiar wdychania zanieczyszczeń z oleju napędowego jest oszałamiająca. Oblicza się, że na obszarze metropolitalnym rozciągającym się od Kenosha, Wisconsin przez Naperville, Illinois do Gary, Indiana, przyszłym roku, w wyniku chorób wywołanych kontaktem z sadzą emitowaną przez silniki diesla, umrze około 340 osób. Ukryte koszty zdrowotne ponoszone przez nasz region wynoszą rocznie ponad 3,7 miliarda dolarów.

Najbardziej narażone na choroby wywołane zatruciem powietrza są osoby mieszkające w pobliżu autostrad i kolejowych centrów towarowych. Analiza Chicago Tribune z 2014 roku wykazała , że prawie 340 tysięcy osób, w tym 38 tysięcy dzieci w wieku poniżej 7 lat, mieszka w odległości pół mili od jednego z terminali kolejowych w regionie metropolii Chicago.

W skali całego kraju szacuje się, że zanieczyszczenie olejem napędowym jest odpowiedzialne za ponad 8,800 zgonów, 3,700 zawałów serca i setki tysięcy chorób układu oddechowego. Koszty leczenia chorych w całym kraju sięgają rocznie bilion dolarów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!