Illinois: dyskusja ws. dostępu do broni palnej w naszym stanie

0
689
Illinois gun laws rights broń dostęp do broni
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W artykule redakcyjnym weekendowego wydania Chicago Sun Times po raz kolejny poruszono kwestię dostępności do posiadania broni palnej w Illinois. W tekście zwrócono uwagę na kilka kwestii, które sprawiają, że walka z nielegalnym handlem bronią w naszym stanie jest bardzo utrudniona.

Dla przykładu podaje się luźne przepisy dotyczące zakupu i posiadania broni w Indianie, które sprawiają, że jest ona bez problemu przywożona do Chicago i wykorzystywana w popełnianych w Illinois przestępstwach. Jak wynika z danych chicagowskiego departamentu policji, około 20 procent broni odzyskanej na miejscu zbrodni w naszym stanie pochodzi właśnie z Indiany. Nasi sąsiedzi nie są jednak zainteresowani zmianami przepisów. Takie podejście do problemu sprawia, że walka z handlem bronią  w Illinois jest bardzo utrudniona, powiedziała Kathleen Sances, prezes i dyrektor generalna PAC Illinois Gun Violence Prevention.

Luki w prawie dotyczącym posiadania i zakupu broni istnieją także w naszym stanie. W Illinois na przykład nie sprawdza się historii kryminalnej kupującego broń, jeżeli dochodzi do transakcji kupna pomiędzy osobami prywatnymi. Sprzedawca jest zobowiązany jedynie do sprawdzenia, czy kupujący posiada kartę identyfikacyjną pozwalającą na posiadanie broni palnej, ale nie musi już sprawdzać, czy karta FOID jest ważna. W artykule redakcyjnym Chicago Sun Times apeluje się do legislatorów Illinois do podjęcia prac w celu zlikwidowania podobnych luk w prawie o handlu bronią. 

Na szczeblu federalnym Izba Reprezentantów zatwierdziła niedawno trzy propozycje ustaw zaostrzające weryfikację przeszłości kryminalnej kupujących broń. Nowe prawa czekają teraz na przyjęcie ich przez Senat USA. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!