Były policjant uznany przez przysięgłych za winnego śmierci George’a Floyda

0
498
Chauvin winny
Fot. Fox 9 Minneapolis

Były policjant Derek Chauvin został uznany przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa George’a Floyda. Do zdarzenia doszło w maju zeszłego roku. George Floyd został zatrzymany w Minneapolis pod zarzutem użycia w sklepie sfałszowanego banknotu dwudziestodolarowego.

Podczas aresztowania biały policjant Derek Chauvin, klęczał całym ciałem przez ponad 9 minut na jego szyi co doprowadziło do śmierci Floyda. Śmierć 46-letniego Afroamerykanina wywołała w ubiegłym roku masowe protesty i zamieszki na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych.

Prokuratura postawiła policjantowi trzy zarzuty. Najpoważniejszy z nich to morderstwo drugiego stopnia poprzez nieuzasadnione użycie siły. Jest zagrożony karą do 40 lat więzienia.  

Ława przysięgłych złożona z siedmiu kobiet i pięciu mężczyzn obradowała dwa dni przed podjęciem decyzji. Uznała, że Chauvin jest winien wszystkich zarzutów. Obawiając się zamieszek po ogłoszeniu werdyktu przez ławę przysięgłych w Minneapolis zmobilizowano duże siły policji i gwardii narodowej. 
Prawnik rodziny George’a Floyda powiedział po ogłoszeniu werdyktu, że jest to zwrotny punkt w historii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!