Chicago: Lori Lightfoot do D. Trumpa ws. pomocy federalnej i programu “1619 Project”

0
1242
Twitter: Chicago Tribune/nyt
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Lori Lightfoot odpowiedziała Donaldowi Trumpowi na jego zapowiedź wstrzymania pomocy federalnej szkołom publicznym w Chicago, które do swoich zajęć z historii wprowadziły materiały z programu „1619 Project”. 

„Jesteśmy demokracją. W demokracji nie ukrywamy ani nie wymazujemy naszej historii” – powiedziała burmistrz Chicago. Lori Lightfoot dodała, że jeżeli Donaldowi Trumpowi uda się zablokować fundusze federalne to spotka się z nim w sądzie.

Internaktywny „1619 Project” został opracowany przez The New York Times Magazinew 2019 roku, w celu podkreślenia wkładu Afroamerykanów w historię Stanów Zjednoczonych oraz wpływu niewolnictwa w kształtowaniu Ameryki. Opracowanie ukazało się w związku 400. rocznicą przybycia pierwszych niewolników do kolonii w Wirginii w 1619 roku i sugeruje, że data ta reprezentuje „rok narodzin narodu amerykańskiego”. 

Projekt wywołał krytykę i debatę wśród wybitnych historyków i komentatorów politycznych. Wyrazili oni poważne zastrzeżenia do treści projektu i zażądali poprawek merytorycznych, zarzucając mu przedkładanie ideologii ponad rozumienie historyczne. W marcu 2020 r. historyk Leslie M. Harris, która służyła jako weryfikator faktów w opracowaniu projektu, napisała, że ​​autorzy zignorowali jej poprawki, ale praca była potrzebną korektą dominujących narracji historycznych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!