Ukraina

Statki ze zbożem wypłynęły z ukraińskich portów

31/10/2022 0 komentarzy

Mimo oświadczeń Rosji o wycofaniu się z porozumienia o gwarantowaniu bezpieczeństwa transportom żywności z ukraińskich portów, od rana kilka statków wypłynęło z nich w kierunku Stambułu. Według serwisu marinetraffic.com, śledzącego ruch statków, co najmniej dwa statki załadowane zbożem wypłynęły z portu w Jużnem, położonego na wschód od Odessy. W sumie dziś z ukraińskich portów ma wypłynąć 12 statków ze zbożem. Wczoraj Sekretariat Organizacji Narodów Zjednoczonych zwołał wszystkie delegacje na posiedzenie plenarne we wspólnym centrum koordynacyjnym w Stambule. Przedstawiony został grafik wyjścia statków z ukraińskich portów oraz powrotu do nich. Grafik został zaakceptowany przez strony ukraińską i turecką. Jak czytamy w komunikacie “strona rosyjska została o nim poinformowana”.

Moskwa oskarżyła Ukrainę o wykorzystanie statków przewożących zboże do ataku na swoje okręty zacumowane w Sewastopolu, na okupowanym Krymie. W sobotnim ataku uszkodzonych zostało kilka rosyjskich jednostek. Po nim Moskwa oświadczyła, że zawiesza swój udział w porozumieniu dotyczącym eksportu ukraińskiej żywności drogą morską.

Dzięki lipcowej umowie udało się odblokować eksport ukraińskich produktów rolnych przez porty na południu kraju. Od tamtego czasu Ukraina wysłała tą drogą ponad 9 milionów ton zboża. 

Dla Rosji Ukraina jest jednym z największych konkurentów na rynku zboża. Przed wojną Kijów był 6. największym eksporterem zbóż na świecie. Rosja zajmowała pierwsze miejsce. W tym roku Rosja notuje rekordowe zbiory zbóż. Według szacunków, wyniosą one 150 mln ton w porównaniu do 121 mln ton w zeszłym roku, z czego wyeksportowała ok. 45 mln ton. Dzięki blokowaniu przez wiele miesięcy eksportu ukraińskiego zboża, Rosji udało się znacząco podnieść światowe ceny żywności. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
10:15
NEWS
Trump potwierdza porozumienie w sprawie TikToka
15 Sep
NEWS
Szef chińskiej dyplomacji w Polsce
12 Sep
NEWS
Jest zgoda w UE na przedłużenie sankcji na Rosję
11 Sep
NEWS
Francja: zatrzymania po ataku nożownika w Antibes
11 Sep
NEWS
Kanclerz Niemiec: rosyjskie drony to realne zagrożenie dla pokoju w Europie
10 Sep
NEWS
Biały Dom: śledzimy wydarzenia z Polsce, jeszcze dziś rozmowa Trump-Nawrocki
10 Sep
NEWS
Rzeczniczka MSWiA: szczątki dronów znaleziono w 10 miejscowościach
10 Sep
NEWS
Francja: dwie osoby ranne w ataku nożownika w szkole
09 Sep
NEWS
Ponad 43 mld euro dla Polski z funduszu pożyczkowego na zbrojenia
09 Sep
NEWS
Premier D. Tusk: ABW zatrzymała białoruskiego agenta
05 Sep
NEWS
Niemcy: uczeń zaatakował nożem nauczycielkę
04 Sep
NEWS
Włochy: zmarł projektant mody Giorgio Armani
04 Sep
NEWS
Prezydent Polski 16 września odwiedzi Berlin
03 Sep
NEWS
Polska: prawie 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy
02 Sep
NEWS
Francja: narodowcy szykują się do przyspieszonych wyborów parlamentarnych
02 Sep
NEWS
ONZ: ponad 200 tysięcy uchodźców wróciło z Libanu do Syrii
29 Aug
NEWS
Turcja zrywa stosunki gospodarcze z Izraelem i zamyka przestrzeń powietrzną
28 Aug
NEWS
Doradca Trumpa: wojna w Ukrainie to wojna Modiego
28 Aug
NEWS
KE zaproponowała zniesienie ceł na towary przemysłowe z USA
27 Aug
NEWS
Francja: rząd próbuje ratować się przed upadkiem
27 Aug
NEWS
Polacy popłyną z pomocą do Strefy Gazy
26 Aug
NEWS
Australia: napastnik zastrzelił dwóch funkcjonariuszy podczas policyjnej interwencji
26 Aug
NEWS
Donald Trump jest gotów spotkać się z Kim Dzong Unem
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago