Polska

Polska: M. Morawiecki o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy

06/09/2021 0 komentarzy

Premier Morawiecki zarzucił opozycji, że jej działania wobec kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy, znajdują poklask w Rosji i na Białorusi. Przemawiając do posłów, rozpatrujących prezydenckie rozporządzenie wprowadzające stan wyjątkowy, premier stwierdził, że z kłótni wokół tej decyzji cieszą się nasi wschodni sąsiedzi.

Nawiązał przy tym do sytuacji migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie granicy w Usnarzu Górnym. “Na tej scenie, która jest ustawiona niedaleko Usnarza Górnego (…) przez architektów z Mińska i Moskwy wy odgrywacie rolę oklaskiwaną właśnie w Moskwie i Mińsku” – powiedział do opozycji. 

Premier Morawiecki przypomniał, że za chwilę za polską granicą znajdą się tysiące rosyjskich i białoruskich żołnierzy, uczestniczących w wielkich ćwiczeniach “Zapad”. Jak wskazał – “to oznacza, że tuż za naszą granicą, kilkadziesiąt kilometrów, może nawet kilkanaście będą prowadzone na szeroką skalę ćwiczenia. Jak łatwo wówczas o prowokację. Ten schemat działań, który rozpisany został na rolę, atak na państwa bałtyckie, atak na Rzeczpospolitą, jest czymś bez precedensu”. 

Szef rządu zapewnił, że stan wyjątkowy ma na celu działanie tylko w interesie Polaków. Jak wyjaśnił, wprowadzenie stanu wyjątkowego nie ma na celu ograniczenie wolności, ale ma tę wolność zapewnić. “Granica państwa to nie jest tylko linia na mapie. Za granicę państwa przelewały krew pokolenia Polaków. Ta granica jest świętością” – podkreślił.  

Premier Morawiecki zaznaczył, że stan wyjątkowy dotyczy bardzo ograniczonego obszaru, jego zadania są jasne, a rząd pracuje nad wyrównaniem strat wszystkim dotkniętym sytuacją. “Staramy się zapewnić funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom, którzy ich wspierają i funkcjonariusze policji jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Dlatego właśnie w pasie przygranicznym, w niewielkiej odległości od granicy proponujemy wprowadzenie stanu wyjątkowego” – wyjaśnił.  

Premier wezwał wszystkie kluby parlamentarne do poparcia decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, bo jak wskazał – “niech dbałość o te granice będzie również świadectwem solidarności i odpowiedzialności całego Sejmu”. 

Zgodnie z ustawą zasadniczą w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Jeśli prezydent uzna, że okoliczności wprowadzenia stanu wyjątkowego są zasadne i złoży podpis, to restrykcje zaczną obowiązywać natychmiast.

Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego Prezydent Rzeczypospolitej przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia. Sejm niezwłocznie rozpatruje rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej. Sejm może je uchylić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
23 Oct
Artykuł
Temat dnia 10.23
20 Oct
NEWS
19. pakiet sankcji wobec Rosji w tym tygodniu
20 Oct
NEWS
Izrael: spotkanie premiera z delegacją amerykańską
17 Oct
NEWS
13 rannych w wypadku polskich ciężarówek i autobusu w Austrii
17 Oct
NEWS
Meksyk: w wyniku powodzi co najmniej 72 osób straciło życie
16 Oct
NEWS
Kenia: zamieszki po śmierci przywódcy opozycji
16 Oct
NEWS
Dwie ofiary strzelaniny w Czechach
13 Oct
NEWS
Kaja Kallas - UE przekaże Ukrainie dodatkowe 100 mln euro
13 Oct
NEWS
Francja: Nicolas Sarkozy odbędzie karę w więzieniu
13 Oct
NEWS
WOŚP przekazał złote serduszko nr 1 zwycięzcy aukcji
10 Oct
Artykuł
Jesień w Polsat One!
10 Oct
NEWS
Rząd Austrii przeciwny organizacji Eurowizji bez Izraela
10 Oct
NEWS
Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała liderka wenezuelskiej opozycji - Maria Corina Machado.
09 Oct
NEWS
Francja: nowy premier w ciągu najbliższych 48 godzin
09 Oct
NEWS
B. Netanjahu zaprosił D. Trumpa do wystąpienia w Knesecie
08 Oct
NEWS
Polska: stopy procentowe w dół
08 Oct
NEWS
Rząd Niemiec: wyższa prognoza wzrostu PKB na 2026 rok
08 Oct
NEWS
Zaczyna się Londyński Festiwal Filmowy
07 Oct
NEWS
PE uchylił immunitety M.Dworczykowi i D.Obajtkowi
07 Oct
NEWS
Egipt: negocjacje ws. Strefy Gazy trwają
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago