Polska: M. Morawiecki o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy

0
298
Fot. Twitter: Kancelaria Premiera RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Morawiecki zarzucił opozycji, że jej działania wobec kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy, znajdują poklask w Rosji i na Białorusi. Przemawiając do posłów, rozpatrujących prezydenckie rozporządzenie wprowadzające stan wyjątkowy, premier stwierdził, że z kłótni wokół tej decyzji cieszą się nasi wschodni sąsiedzi.

Nawiązał przy tym do sytuacji migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie granicy w Usnarzu Górnym. “Na tej scenie, która jest ustawiona niedaleko Usnarza Górnego (…) przez architektów z Mińska i Moskwy wy odgrywacie rolę oklaskiwaną właśnie w Moskwie i Mińsku” – powiedział do opozycji. 

Premier Morawiecki przypomniał, że za chwilę za polską granicą znajdą się tysiące rosyjskich i białoruskich żołnierzy, uczestniczących w wielkich ćwiczeniach “Zapad”. Jak wskazał – “to oznacza, że tuż za naszą granicą, kilkadziesiąt kilometrów, może nawet kilkanaście będą prowadzone na szeroką skalę ćwiczenia. Jak łatwo wówczas o prowokację. Ten schemat działań, który rozpisany został na rolę, atak na państwa bałtyckie, atak na Rzeczpospolitą, jest czymś bez precedensu”. 

Szef rządu zapewnił, że stan wyjątkowy ma na celu działanie tylko w interesie Polaków. Jak wyjaśnił, wprowadzenie stanu wyjątkowego nie ma na celu ograniczenie wolności, ale ma tę wolność zapewnić. “Granica państwa to nie jest tylko linia na mapie. Za granicę państwa przelewały krew pokolenia Polaków. Ta granica jest świętością” – podkreślił.  

Premier Morawiecki zaznaczył, że stan wyjątkowy dotyczy bardzo ograniczonego obszaru, jego zadania są jasne, a rząd pracuje nad wyrównaniem strat wszystkim dotkniętym sytuacją. “Staramy się zapewnić funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom, którzy ich wspierają i funkcjonariusze policji jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Dlatego właśnie w pasie przygranicznym, w niewielkiej odległości od granicy proponujemy wprowadzenie stanu wyjątkowego” – wyjaśnił.  

Premier wezwał wszystkie kluby parlamentarne do poparcia decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, bo jak wskazał – “niech dbałość o te granice będzie również świadectwem solidarności i odpowiedzialności całego Sejmu”. 

Zgodnie z ustawą zasadniczą w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Jeśli prezydent uzna, że okoliczności wprowadzenia stanu wyjątkowego są zasadne i złoży podpis, to restrykcje zaczną obowiązywać natychmiast.

Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego Prezydent Rzeczypospolitej przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia. Sejm niezwłocznie rozpatruje rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej. Sejm może je uchylić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!