USA: protesty w związku z wyborami

Wiadomości USA

0
741
Arizona protest
Fot. Twitter: Kyuang Lah

W Stanach Zjednoczonych trwają protesty związane z wyborami prezydenckimi. Manifestują zarówno zwolennicy demokraty Joe Bidena, jak i obecnego prezydenta, republikanina Donalda Trumpa. W Stanach Zjedoczonych wciąż trwa liczenie głosów po zakończonych wyborach.

W Atlancie, Detroit, Nowym Jorku i Oakland demonstrujący domagali się szybszego liczenia głosów. W Portland policja aresztowała dziesięć osób. Zabezpieczyła także środki pirotechniczne, młoty i strzelby. Wobec nocnych zamieszek interweniowała Gwardia Narodowa wezwana przez gubernator Oregonu. W Nowym Jorku aresztowano 50 osób.

Wczorajszej nocy przed centrum wyborczym w Phoenix w Arizonie zebrał się tłum zwolenników prezydenta Donalda Trumpa. Demonstranci domagali się dalszego liczenia głosów. Część manifestantów miała ze sobą broń. Według cząstkowych danych, w Arizonie, kluczowym stanie dla Donalda Trumpa, zwyciężył demokrata Joe Biden. Zwolennicy republikańskiego prezydenta chcieli wejść do budynku, w którym liczono głosy. Chcieli także wyjaśnień w sprawie rzekomych nieprawidłowości, o których na portalach społecznościowych informują internauci.

W Arizonie po kolejnej turze liczenia głosów zmniejszyła się różnica głosów między Joe Bidenem a Donaldem Trumpem. Według szacunków w tym stanie do policzenia zostało jeszcze nieco ponad pół miliona głosów. Jeśli około 58 procent z nich będzie oddanych na Donalda Trumpa, to kandydat republikanów wyprzedzi demokratę i zdobędzie 11 głosów elektorskich.

Jednakże, po przeliczeniu większości głosów, prowadzi Joe Biden. Kandydat demokratów potrzebuje do ostatecznego zwycięstwa wygranej w dwóch stanach. Z kolei prezydent Donald Trump musiałby wygrać jeszcze w czterech stanach, aby zdobyć reelekcję. Głosy liczone są, prócz Arizony, w Nevadzie, Georgii, Karolinie Północnej i Pensylwanii. W pierwszych dwóch stanach wyniki powinny być znane do godziny 18 polskiego czasu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!