Rdzenni Amerykanie widzą omen w rzadkim białym bizonie w Yellowstone

0
Fot. Fox 10 Phoenix
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Niezwykle rzadkie cielę białego bizona zostało sfotografowane w Parku Narodowym Yellowstone, ekscytując plemiona rdzennych Amerykanów, którzy postrzegają je jako religijny znak zwiastujący poważne zmiany.

Cielę zostało zauważone w obszarze Lamar Valley i jest pierwszym białym bizonem, który urodził się w ostatnim dzikim stadzie w USA, według współczesnych danych.

Inne niedawne narodziny białych bizonów miały miejsce w niewoli i od rodziców zawierających DNA krowy. Plemiona uważają, że dzikie narodziny mają większe znaczenie religijne.

Fotograf z Montany, Erin Braaten, sfotografowała młode bizony w dolinie Lamar 4 czerwca podczas wizyty w parku z trójką z ośmiorga swoich dzieci.

Utknąwszy w korku spowodowanym przez wolno poruszające się stado, zauważyła młode cielę po drugiej stronie rzeki, w odległości prawie 100 metrów (330 stóp) i początkowo pomyliła je z kojotem ze względu na jego piaskowy jasny kolor.

“Było tak wiele różnych myśli i emocji” – powiedział Braaten stacji BBC.

“To było niesamowite. Myślałam, że będę miała większe szanse na schwytanie Wielkiej Stopy niż białego cielaka bizona”.

Narodziny białego bizona są świętym wydarzeniem dla wielu rdzennych plemion Wielkich Równin, w tym Lakotów, którzy wierzą, że odnosi się to do czasów około 2000 lat temu, kiedy brakowało żywności, a bizony były rzadko widywane. Legenda Lakota opowiada o pięknej kobiecie, która pojawiła się i dostarczyła ludziom dary.

Kobieta powiedziała im, że powróci, aby przywrócić harmonię w niespokojnym świecie, a następnie czterokrotnie potoczyła się po ziemi, za każdym razem zmieniając kolor, zanim przemieniła się w cielę białego bizona. Jej odejście sprawiło, że bizony powróciły, a białe bizony są obecnie postrzegane jako znak, że modlitwy są wysłuchiwane i nadchodzą zmiany.

Kobieta biały bawół uważana jest za głównego proroka w teologii wielu plemion, w tym Siuksów, Czirokezów, Komanczów i Navajo. Jej historia jest często porównywana do historii Jezusa w chrześcijaństwie.

Simon Moya-Smith, pisarz z plemienia Oglala Lakota, który również wychował się na historii białej kobiet, powiedział BBC, że tradycja mówi, że przybycie białego cielęcia jest postrzegane zarówno jako “błogosławieństwo, jak i ostrzeżenie”.

Za każdym razem, gdy pojawia się białe cielę, “mamy przepowiednię, że wydarzy się coś dobrego lub coś złego. Wiemy jednak, że będzie to coś wielkiego – wielkiego w tym sensie, że będzie to coś znaczącego”. Moya-Smith powiedział, że plemiona pracują nad interpretacją znaczenia przybycia cielęcia.

Wydarzenie z okazji jego przybycia zaplanowano na 26 czerwca w mieście West Yellowstone w stanie Montana, a jego gospodarzem jest Buffalo Field Campaign, grupa działająca na rzecz bizonów. Starszyzna Lakota weźmie udział w wydarzeniu, a inne plemiona mogą wysłać delegatów.

Wódz Arvol Looking Horse, który jest 19. pokoleniem posiadaczy fajki podarowanej przez białą kobietę bizona, powiedział, że przybycie cielęcia jest znakiem, że “musimy zrobić więcej”.

“Wszystkie narody powinny spotkać się w swoich świętych miejscach i zjednoczyć się z nami w modlitwie” – powiedział. Przybycie cielęcia nazwał “błogosławieństwem i ostrzeżeniem”.

“Jestem przytłoczony. To cud” – powiedział jeden z duchowych przywódców

“Sprawia, że włosy stają mi dęba na samą myśl o tym, ponieważ nie mogę uwierzyć, że to się dzieje – duch kobiety białego bawoła wysyła do nas wiadomość”. Zauważył również, że cielę widziane w Yellowstone miało czarne oczy, czarny nos i czarne kopyta, zgodnie z przepowiednią.

National Bison Association szacuje, że każdego roku rodzi się od jednego do dwóch białych bizonów. Według Chief Looking Horse, biały bizon żył w Ameryce Północnej przez prawie cały czas od 1994 roku, kiedy to na farmie w Wisconsin urodziło się cielę o imieniu Miracle.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!