USA: amerykański paszport odnowisz online

0
Fot. travel.gov
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Departament Stanu USA w środę ponownie otworzył swój internetowy portal odnawiania paszportów, przywracając usługę próbną, która nie była dostępna od ponad roku. Departament będzie prowadził testy systemu odnawiania paszportów w ciągu najbliższych kilku miesięcy, z określoną liczbą wniosków akceptowanych każdego dnia.

Departament Stanu poinformował, że system online będzie otwierany codziennie w południe i zamykany po złożeniu maksymalnej liczby wniosków. Departament nie informuje, ile wniosków będzie przyjmował każdego miesiąca.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział CNN, że liczba wniosków przyjmowanych przez agencję będzie z czasem rosnąć.

Zaktualizowany program pojawia się ponad dwa lata po podpisaniu przez prezydenta Bidena zarządzenia wykonawczego, zezwalającego Departamentowi Stanu na stworzenie internetowego systemu odnawiania paszportów. Zarządzenie z 2021 r. było częścią działań administracji Bidena podjętych po pandemii COVID-19.

Departament Stanu uruchomił program pilotażowy w 2022 r., ale wstrzymał go w zeszłym roku, “aby upewnić się, że możemy go dopracować i ulepszyć, zanim wprowadzimy go na większą skalę” – powiedział wówczas sekretarz stanu Antony Blinken.

Aby zakwalifikować się do systemu online, wnioskodawcy muszą być obywatelami i rezydentami USA w wieku 25 lat i starszymi, którzy posiadają już paszport z 10-letnim okresem ważności. Podróżni nie mogą również zmieniać nazwiska, płci, daty urodzenia i nie mogą podróżować za granicę przez co najmniej 8 tygodni od daty złożenia wniosku.

Podróżni, którzy chcą złożyć wniosek paszportowy online, muszą również posiadać lub utworzyć konto MyTravelGov.

Departament Stanu wielokrotnie spotykał się z krytyką z powodu zaległości i długiego czasu oczekiwania od początku pandemii COIVD-19, która spowodowała spadek liczby wniosków o odnowienie paszportu, a następnie późniejszy pośpiech dla Amerykanów chcących podróżować za granicę.

W grudniu ogłoszono, że czas przetwarzania powrócił do normy sprzed pandemii.

Na stronie internetowej Departamentu Stanu zauważono, że czas przetwarzania wniosków online zwykle zajmuje tyle samo czasu, co odnowienia dokonywane pocztą. Przetwarzanie powinno zająć od sześciu do ośmiu tygodni w przypadku rutynowych wniosków.

Departament Stanu powiedział, że proces online nie jest oferowany w przypadku wniosków o przyspieszone lub pilne podróże.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!