Wybory prezydenckie w USA za 5 miesięcy, informacje o innych kandydatach

0
Fot. The Australian
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Joe Biden i Donald Trump to dwaj główni kandydaci w wyborach prezydenckich w 2024 roku, ale dziesiątki innych osób również miało na to ochotę, w wyścigu zostało jednak kilku. Są nimi Robert F. Kennedy Jr., Jill Stein, Cornell West czy Chase Oliver.

Żaden z tych kandydatów nie ma poważnych szans w drodze do Białego Domu, ale ich start grozi częściowym odebraniem poparcia Bidenowi i Trumpowi.

Obecność mniej popularnych kandydatów w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych może wpłynąć na wyniki dwóch największych partii. Tak uważa amerykanista Andrzej Kohut. Ekspert podkreśla, że najpopularniejszą alternatywą dla Donalda Trumpa i Joe Bidena jest Robert F. Kennedy Jr. Dodaje, że nie ma pewności, na niekorzyść której partii wpłynie ta kandydatura.

“To jest ryzyko, którego na pewno boją się i Donald Trump, i Joe Biden, bo on może stanowić alternatywę dla tych, którzy będą chcieli wyrazić swój sprzeciw” – powiedział Andrzej Kohut. Amerykanista dodał, że wyborcy niekoniecznie muszą wierzyć “w to, że Robert Kennedy może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych”. W opinii eksperta ich głos może być motywowany na przykład niezadowoleniem polityką Joe Bidena względem Izraela, która “okazała się nie taka, jaką na przykład progresywni wyborcy chcieliby widzieć. Z drugiej strony głos na Donalda Trumpa wydaje im się nieakceptowalny”. “Robert Kennedy może być taką alternatywą” – dodał.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się 5 listopada. W wyścigu o fortel prezydenta startują nie tylko Joe Biden, Donald Trump i Robert F. Kennedy Jr. Są też inni, mniej znani kandydaci m.in. kandydat z Partii Libertariańskiej – Chase Oliver, a także kandydatka Partii Zielonych Jill Stein, jak również działacz i naukowiec, startujący jako kandydat niezależny – Cornel West.

Robert F. Kennedy Jr.

Były prawnik zajmujący się ochroną środowiska i bratanek byłego prezydenta Johna Kennedy’ego, znany m.in. ze swojego antyszczepionkowego aktywizmu, Kennedy początkowo starał się kandydować jako Demokrata. Ale po tym, jak nie udało mu się zdobyć poparcia w partii, która jest domem dla dynastii politycznej jego rodziny, 70-latek podjął niezależne wyzwanie dla tego, co nazwał „dwugłowym potworem” amerykańskiej polityki.

Co najmniej 15 jego krewnych poparło pana Bidena, co może osłabić zagrożenie, jakie Kennedy stanowi dla reelekcji prezydenta. „Demokraci boją się, że zepsuję wybory prezydentowi Bidenowi. Republikanie boją się, że zepsuję je prezydentowi Trumpowi” – powiedział na wiecu w Filadelfii. „Prawda jest taka, że obaj mają rację” – dodał.

Robert F. Kennedy Jr. wybrał Nicole Shanahan na swojego wiceprezydenta. 38-letnia Shanahan jest kalifornijską prawniczką i filantropką, która nigdy nie sprawowała wybieralnego urzędu. Prowadzi Fundację Bia-Echo, organizację, którą założyła, aby kierować pieniądze na kwestie takie jak nauki reprodukcyjne kobiet, reforma wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i sprawy środowiskowe.

Posiada majątek w wysokości ponad 1 miliarda dolarów, który w dużej mierze wynika z jej zeszłorocznej ugody rozwodowej z Sergeyem Brinem, założycielem Google, którego wartość netto przekracza 145 miliardów dolarów.

Jego oficjalna witryna to: https://www.kennedy24.com – gdzie znajdziecie państwo informacje na temat planowanych reform i wizji jego polityki.

Jill Stein

Aktywistka i lekarka startowała już w poprzednich wyborach jako kandydatka Partii Zielonych w 2012 i 2016 roku, robi to również teraz.
W ostatnim udzielonym wywiadzie dla BBC Americast powiedziała, że „Amerykanie nie głosują na kandydata, którego lubią”.
„Generalnie głosują przeciwko kandydatowi, którego najbardziej nienawidzą” – powiedziała. „A to nie jest sposób na funkcjonowanie demokracji”.

Stein wzywa do „ekonomicznej ustawy o prawach”, która obejmowałaby powszechny dostęp do opieki zdrowotnej i prawo do zatrudnienia. Obiecuje również walczyć ze zmianami klimatu, bronić dostępu do aborcji i praw osób transpłciowych, a niedawno została aresztowana podczas protestu studentów w związku z wojną w Strefie Gazy.

Jest mało prawdopodobne, by zdobyła więcej niż jeden lub dwa procent głosów, ale to może wystarczyć by przechylić szalę na korzyść Trumpa lub Bidena.

Jej oficjalna witryna to: https://www.jillstein2024.com

Cornel West

Cornel West jest autorem, profesorem i wykładowcą uniwersyteckim oraz wieloletnim działaczem na rzecz praw obywatelskich. 70-latek swoją kandydaturę rozpoczął z Partia Ludowa, z której się wycofał chcąc startować z Partii Zielonych, by na końcu zdecydować o byciu kandydatem niezależnym. W przeszłości wielokrotnie atakował zarówno Bidena, jak Trumpa.

Jego platforma obejmuje finansowanie publicznej opieki zdrowotnej i cięcie budżetu obronnego USA. Jego wyborem na wiceprezydent jest Melina Abdullah, członkini zarządu organizacji Black Lives Matter Grassroots.

Oficjalna witryna kandydata: https://www.cornelwest2024.com

Chase Oliver

Na konwencji partyjnej w tym miesiącu Partia Libertariańska nominowała Chase’a Olivera na swojego kandydata na prezydenta, a Mike’a ter Maata na jego partnera.

W ten sposób odrzucili Trumpa i Kennedy’ego, którzy przemawiali na konwencji, starając się o poparcie partii.

Oliver, otwarcie homoseksualny dyrektor sprzedaży z Atlanty, wcześniej startował z ramienia partii w wyborach do Kongresu Stanów Zjednoczonych w Georgii.

Jest zwolennikiem zrównoważenia budżetu, zakończenia wsparcia wojskowego dla Izraela i Ukrainy, zamknięcia wszystkich zagranicznych baz wojskowych USA i zniesienia kary śmierci.

„Wiemy, że [wybranie] mniejszego zła wciąż w rezultacie daje nam więcej zła”, powiedział w swoim zwycięskim przemówieniu w niedzielę. „Ale skończyliśmy z tym, podobnie jak wyborcy”.

Oficjalna witryna kandydata: https://www.votechaseoliver.com

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!