USA: słynna organizacja Boy Scouts of America zmienia nazwę

0
Fot. Facebook: Boy Scouts of America
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Organizacja Boy Scouts of America zmienia nazwę po raz pierwszy w swojej 114-letniej historii, jej nowa nazwa to Scouting America. Jest to znacząca zmiana, ponieważ organizacja wychodzi z bankructwa po powodzi roszczeń dotyczących wykorzystywania seksualnego i stara się skupić na integracji środowiska.

BSA jest jedną z największych organizacji harcerskich na świecie i największą organizacją młodzieżową w USA. Należy do niej ponad milion osób w wieku 5-21 lat, i blisko pół miliona dorosłych instruktorów i wolontariuszy oraz obsługi. Dziewcząt i młodych kobiet jest niecałe 200 tysięcy. Szacuje się, że od jej założenia w 1910 roku przeszło przez nią ponad 130 milionów osób. Liczba członków osiągnęła szczyt w 1972 roku i wynosiła wtedy prawie 5 milionów.

Ta przesiąknięta tradycją organizacja dokonała radykalnych zmian po dziesięcioleciach zawirowań, od ostatecznego dopuszczenia młodzieży homoseksualnej aż po przyjęcie dziewcząt w swoje szeregi. Z myślą o zwiększeniu liczby członków, organizacja ogłosiła zmianę nazwy we wtorek na dorocznym spotkaniu na Florydzie.

„W ciągu następnych 100 lat chcemy, aby każda młodzież w Ameryce czuła się bardzo, bardzo mile widziana w naszych szeregach” – powiedział w wywiadzie Roger Krone, który jesienią ubiegłego roku objął stanowisko prezesa i dyrektora generalnego.

Organizacja zaczęła dopuszczać młodzież homoseksualną w 2013 roku. W 2017 roku organizacja ogłosiła, że dziewczęta będą przyjmowane do Cub Scouts od 2018 roku, a do flagowego programu Boy Scout – przemianowanego na Scouts BSA – w 2019 roku.

W inauguracyjnej klasie Harcerek Orlich w 2021 roku znalazło się prawie 1000 młodych kobiet, w tym Selby Chipman. Drużyna złożona wyłącznie z dziewcząt, której była członkiem-założycielem w swoim rodzinnym mieście Oak Ridge w Karolinie Północnej, rozrosła się z pięciu dziewcząt do prawie 50 i uważa, że zmiana nazwy zachęci jeszcze więcej dziewcząt do uświadomienia sobie, że mogą do niej dołączyć.

Posunięcie harcerzy polegające na przyjęciu dziewcząt w swoje szeregi nadwerężyło więź z Girl Scouts of the USA, które złożyły pozew, twierdząc, że spowodowało to zamieszanie na rynku i zaszkodziło ich wysiłkom rekrutacyjnym. Osiągnęli oni ugodę po tym, jak sędzia odrzucił te roszczenia, mówiąc, że obie grupy mogą swobodnie używać słów takich jak „harcerze” i „skauting”.

Podczas gdy biwakowanie pozostaje integralną aktywnością dla harcerzy, organizacja oferuje dziś coś dla każdego, od ekstremalnych przygód po odznaki za zasługi dla robotyki i technologii cyfrowej, powiedział Krone: „Wszystko, co dzieci chcą dziś robić, mogą robić w zorganizowany sposób w ramach programu harcerskiego”.

Plan reorganizacji harcerstwa o wartości 2,4 miliarda dolarów wszedł w życie w zeszłym roku, umożliwiając organizacji dalsze działanie przy jednoczesnym zadośćuczynieniu dla ponad 80 000 mężczyzn, którzy twierdzą, że byli wykorzystywani seksualnie jako dzieci podczas programu.

Angelique Minett, pierwsza kobieta przewodnicząca Scouts BSA, jest podekscytowana przyszłością skautingu, gdy widzi, że około 20-osobowa rada młodzieżowa z całych Stanów Zjednoczonych pomaga kierować programem, podnosząc ważne dla nich kwestie, takie jak zrównoważony rozwój i rzeczy, które chcieliby zmienić, takie jak m.in. dopasowanie niektórych mundurów.

„Kiedy myślimy o skautach, myślimy o węzłach i biwakowaniu, ale to są tylko środki do celu” – powiedział Minett. „W rzeczywistości uczymy dzieci znacznie więcej. Uczymy ich, jak być twardym, uczymy ich umiejętności życiowych i uczymy ich, jak być dobrymi liderami”.

Organizacja oficjalnie stanie się Scouting America dopiero 8 lutego 2025 r., w 115. urodziny organizacji. Ale Krone powiedział, że spodziewa się, że ludzie natychmiast zaczną używać nowej nazwy.

„Wysyła to naprawdę silny sygnał do wszystkich w Ameryce, że mogą przyjść do tego programu, mogą wnieść swoje autentyczne ja, mogą być tym, kim są i będą tu mile widziani” – powiedział Krone.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!