Batalia prawna TikToka w USA

0
Fot. 123RF
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

TikTok chce zapobiec wprowadzeniu zakazu korzystania z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Firma złożyła w tej sprawie pozew. Według Waszyngtonu chińskie oprogramowanie jest wykorzystywane również do szpiegowania amerykańskich obywateli. 

Działania, zarówno ze strony amerykańskiej, jak i chińskiej, rozpoczynają bitwę prawną, która zdecyduje, czy obawy dotyczące bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych związane z powiązaniami TikToka z Chinami mogą przeważyć nad prawami wynikającymi z Pierwszej Poprawki do Konstytucji przysługującymi 170 milionom amerykańskich użytkowników aplikacji. Chodzi o prawo do swobody wypowiedzi. 

Wielu ekspertów uważa, że sprawę będzie musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. W przypadku przegranej TikTok może zostać zakazany w amerykańskich sklepach z aplikacjami, chyba że jego chińska spółka-matka, ByteDance, sprzeda aplikację podmiotowi spoza Chin do połowy stycznia 2025 roku. 

Firma w swoim pozwie twierdzi, że rząd USA podjął bezprecedensowy ruch niezgodny z konstytucją sprawowania władzy przez Kongres. Po raz pierwszy w historii – napisano – Kongres przyjął ustawę, która dotyczy ogólnokrajowego zakazu i zabrania każdemu Amerykaninowi uczestniczenia w wyjątkowej społeczności internetowej liczącej ponad miliard ludzi na całym świecie. 

Biały Dom skierował pytania dotyczące skargi prawnej TikToka do Departamentu Sprawiedliwości.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!