Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy bomb do Izraela w obawie o Rafah

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy bomb lotniczych do Izraela. Nastąpiło to z obawy przed rozpoczęciem zmasowanego ataku na Rafah w południowej części Strefy Gazy. Wcześniej amerykańska administracja udzielała Izraelowi znaczącej pomocy wojskowej. 

Informację podał pragnący zachować anonimowość urzędnik Białego Domu. Ujawnił, że wstrzymana dostawa składała się z 1800 bomb o wadze 907 kg i 1700 bomb o wadze 500 kg. Podkreślił też, że wstrzymana dostawa nie jest częścią pakietu pomocy wojskowej dla Izraela o wartości 17 miliardów dolarów przegłosowanego w zeszłym miesiącu. Pochodziła z “wcześniej przyznanych funduszy”.

Zdaniem komentatorów politycznych, cytowanych przez amerykańskie media, wstrzymanie transportów broni ofensywnej jest przejawem powiększającej się różnicy zdań między rządem premiera Benjamina Netanjahu a waszyngtońską administracją. Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre odmówiła komentarza w tej sprawie. Powiedziała jedynie, że “obie rzeczy mogą być prawdziwe.” Strona izraelska również nie udzieliła komentarza.

Izrael prowadzi intensywny ostrzał Rafah z powietrza. Gabinet wojenny Izraela zdecydował o kontynuowaniu działań wojennych w rejonie miasta, by zmusić Hamas do uwolnienia izraelskich zakładników. Wczoraj Izraelczycy zamknęli przejście graniczne w Rafah, pomiędzy Strefą Gazy i Egiptem. Przejście to pozostaje zamknięte. Dziś poinfomowali o otwarciu przejścia Kerem Szalom zamkniętego w niedzielę. Przejścia w Karem Szalom i Rafah to jedyne drogi przepływu pomocy humanitarnej do ogarniętej kryzysem humanitarnym palestyńskiej enklawy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!