Nowy Jork: D. Trump kolejny dzień przed sądem

0
Fot. Michael Nagle/New York Post
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Donald Trump stawił się w sądzie na nowojorskim Manhattanie w kolejnym dniu procesu. Jest pierwszym byłym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, wobec którego postawiono karne zarzuty – łącznie jest ich 34. Biznesmena oskarżono o fałszowanie dokumentów finansowych w związku ze sprawą pieniędzy za milczenie, które miał rzekomo przekazać aktorce filmów dla dorosłych Stormy Daniels. 

W pierwszych dniach procesu wybieranych jest 12 członków ławy przysięgłych i sześciu rezerwowych. Wszyscy muszą pochodzić z Dolnego Manhattanu, gdyż to prokuratura tej części Nowego Jorku wszczęła postępowanie. We wtorek na ławie przysięgłych zasiadło łącznie siedem osób. Prawnicy po obu stronach sprawy muszą teraz zastąpić dwóch z nich – i znaleźć kilku kolejnych, a proces ten jest kontynuowany w czwartek. Jednak ponad połowa z nowej grupy 96 potencjalnych przysięgłych została niemal natychmiast zwolniona, w tym 48, którzy wskazali, że nie wierzą, że mogą być sprawiedliwi i bezstronni.

Kobieta, która została wybrana do zasiadania w ławie przysięgłych w procesie karnym byłego prezydenta Donalda Trumpa w Nowym Jorku, została w czwartek zwolniona po tym, jak wyraziła obawy dotyczące publicznej identyfikacji i zdolności do zachowania bezstronności.

Ławniczka, młoda kobieta, która została wybrana do służby we wtorek, powiedziała, że “ma teraz zdecydowane obawy” po tym, jak przyjaciele i rodzina zapytali ją, czy jest ławnikiem, na podstawie doniesień w mediach o tych, którzy zostali wybrani.

“Aspekty mojej tożsamości zostały już upublicznione. Przyjaciele i rodzina naciskali na mnie” – powiedziała sądowi w czwartek. “Nie sądzę, bym w tym momencie mogła być uczciwa i bezstronna”.

Donald Trump nie przyznał się do winy. Określił proces jako “czystą politykę” i “prześladowanie polityczne”. Oczekuje się, że były prezydent będzie składał zeznania we własnym imieniu.

Wobec byłego prezydenta prowadzone są cztery postępowania. Jednak tylko to ma szansę zakończyć przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Donald Trump jest kandydatem Republikanów. Z nielicznymi wyjątkami ma obowiązek osobistego stawienia się na toczącym się procesie karnym, co stanowi potencjalną przeszkodę w jego trwającej kampanii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!