Prezydent Duda o spotkaniu z Donaldem Trumpem: przyjacielskie, w bardzo miłej atmosferze

0
Fot. Twitter: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prawie dwie i pół godziny trwało nowojorskie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z walczącym o powrót do Białego Domu byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Polski prezydent określił rozmowy jako “przyjacielskie” i przeprowadzone “w bardzo miłej atmosferze”. Żadna ze stron nie informuje jednak o szczegółowym przebiegu spotkania i jego tematach.

“Ludzie w Polsce go kochają, naprawdę. Niełatwo to osiągnąć, ale wykonał fantastyczną robotę. Jest moim przyjacielem. Mamy za sobą cztery wspaniałe lata, być może będziemy musieli to powtórzyć” – mówił o polskim prezydencie Donald Trump, nawiązując do swojego startu w listopadowych wyborach prezydenckich. Były prezydent USA zapewniał, że ma ogromny szacunek do Polski i do jej prezydenta. “Mamy bardzo dobrą, osobistą relację, nigdy nie mieliśmy problemu, nawet małego, zgadzamy się w tak wielu sprawach, jesteśmy cały czas za Polską, wiemy, że Polska tak samo jest za nami” – zadeklarował Donald Trump, witając Andrzeja Dudę w Trump Tower.

Jak podkreślał prezydencki minister Wojciech Kolarski, rozmowa w Trump Tower na Manhattanie była “znakomitym spotkaniem”. “To było spotkanie dwóch przyjaciół, którzy wspominali ten czas, kiedy przez 4 lata współpracowali, sprawując urzędy prezydenckie. To był bardzo dobry, bardzo owocny czas dla relacji polsko-amerykańskich (…) Donald Trump wielokrotnie podkreślał wielką sympatię do Polski, uznanie, które żywi wobec Polaków” – mówił Wojciech Kolarski.

Minister nie odpowiedział na pytanie, czy obaj politycy rozmawiali o potrzebie wsparcia walczącej Ukrainy. Wiadomo jednak, że sprawa amerykańskiej pomocy dla Kijowa zostanie w sobotę poddana pod głosowanie w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają republikanie. Zadeklarował to spiker Izby Mike Johnson przy sprzeciwie związanych z Trumpem Republikanów z ruchu MAGA.

Andrzej Duda jest kolejnym europejskim politykiem spotykającym się w ostatnim czasie z byłym prezydentem USA. Na początku kwietnia z Donaldem Trumpem rozmawiał szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron. Miesiąc wcześniej gościem Trumpa w rezydencji Mar-a-Lago był premier Węgier Viktor Orban.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!