USA: trzęsienie ziemi w pobliżu Nowego Jorku

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,8 nawiedziło w piątek rano Nowy Jork, podaje amerykańska służba geologiczna, wstrząsając budynkami na wschodnim wybrzeżu i zaskakując mieszkańców obszaru, który rzadko doświadcza znaczącej aktywności sejsmicznej.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w Tewksbury w środkowej części stanu New Jersey, około 40 mil (64 km) na zachód od Nowego Jorku. Wystąpiło tuż po godzinie 10:20 czasu wschodniego na głębokości 4,7 kilometra (2,9 mili), podał USGS.

Nie odnotowano żadnych poważnych szkód, ale gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul ostrzegła na konferencji prasowej przed możliwością wystąpienia wstrząsów wtórnych. Zespoły inżynierów sprawdzają drogi i mosty.

“To jedno z największych trzęsień ziemi na Wschodnim Wybrzeżu w ostatnim stuleciu” – powiedziała.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams powiedział na konferencji prasowej, że nie zgłoszono żadnych większych szkód, ale wezwał mieszkańców miasta do ukrycia się jeśli poczują jakiekolwiek wstrząsy wtórne.

Mieszkańcy od Baltimore po Boston zgłaszali, że czuli dudnienie i drżenie, a niektórzy wybiegali na zewnątrz, aby spróbować dowiedzieć się co się dzieje.

James Pittinger, burmistrz Lebanon w stanie New Jersey, w pobliżu epicentrum trzęsienia, powiedział, że nie ma doniesień o obrażeniach lub znacznych zniszczeniach, ale ludzie są poddenerwowani

“Siedziałem w swoim domowym biurze, kiedy rzeczy zaczęły spadać ze ścian i półek” – powiedział Pittinger. “To było szalone doświadczenie”.

Prezydent Joe Biden rozmawiał z gubernatorem New Jersey Philem Murphym o trzęsieniu ziemi, a administracja zapewni pomoc w razie potrzeby, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!