Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu A. Blinkena w Paryżu

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wojna na Ukrainie, sytuacja na Bliskim Wschodzie i relacje dwustronne – to główne tematy wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena w Paryżu. W programie są między innym spotkania z francuskimi ministrami obrony i spraw zagranicznych, a także rozmowa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. 

Najpierw wizyta w siedzibie francuskiej firmy zbrojeniowej Nexter, potem rozmowy w ministerstwie spraw zagranicznych oraz w siedzibie UNESCO, a pod koniec dnia spotkanie z prezydentem Francji w Pałacu Elizejskim – tak w skrócie wygląda program jednodniowej wizyty Antony’ego Blinkena w Paryżu. Francuscy dyplomaci oraz doradcy prezydenta Macrona podkreślają, że chcą rozmawiać o „ważnych kryzysach międzynarodowych”. Wymieniają wojnę w Strefie Gazy i konflikt w Sudanie. Najważniejszą kwestią ma być jednak wojna na Ukrainie. Kontynuowanie i wzmacnianie wsparcia dla Kijowa dzięki dwustronnej współpracy – to dla Francuzów główne cele spotkania z szefem amerykańskiej dyplomacji. 

Francuski rząd, który intensyfikuje ostatnio wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy, wyraża obawy z powodu blokady pakietu pomocy dla Kijowa przez amerykański Kongres. Jest też zaniepokojony możliwością powrotu Donalda Trumpa na fotel prezydenta USA. Władze w Paryżu coraz głośniej mówią o tym, że Europa nie może polegać wyłącznie na Stanach Zjednoczonych w kwestiach bezpieczeństwa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!