“Politico”: USA rozważają przekazanie Polsce Żelaznej Kopuły w zamian za Patrioty dla Ukrainy

1
Fot. pravda.com.ua
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amerykanie zastanawiają się, w jaki sposób kontynuować pomoc wojskową dla Ukrainy. Jak pisze serwis “Politico”, prezydent Joe Biden rozważa przekazanie Polsce systemu antyrakietowego żelazna kopuła. W zamian nasz kraj miałby wysłać na Ukrainę część własnej osłony przeciwlotniczej, w tym amerykańskie wyrzutnie Patriot.

Wcześniej Izrael, który jest współproducentem żelaznej kopuły i ma prawo weta w sprawie transferów tej technologii, odrzucił prośby Waszyngtonu i Kijowa o przekazanie systemu Ukrainie. W tej sytuacji Amerykanie rozważają zaproponowanie Polsce baterii żelaznej kopuły, którymi sami dysponują. Po ich otrzymaniu Polska miałaby przekazać między innymi część wyrzutni Patriot Ukrainie, która walczy z rosyjskim najeźdźcą.

Propozycję trzystopniowej wymiany przedstawił na zamkniętym spotkaniu w Pentagonie senator z ramienia Demokratów Chris van Hollen. “To byłby rodzaj wymiany, bo tak długo jak Stany Zjednoczone dysponują dwoma własnymi bateriami żelaznej kopuły, nie powinno być z tym problemu” – powiedział serwisowi Chris Van Hollen.

Według “Politico” zespół Joe Bidena, aby pomóc Ukrainie, rozważa również wykorzystanie programu wsparcia finansowego na cele militarne dla sojuszników Stanów Zjednoczonych, prowadzonego przez Departament Stanu.

Jak czytamy, Amerykanie szukają nowych, niekonwencjonalnych sposobów wsparcia dla Ukrainy po odwołaniu spikera Izby Reprezentantów. Administracja Joe Bidena obawia się, że z powodu zamieszania w amerykańskim parlamencie nie uda się przyjąć kolejnych ustaw wprowadzających pomoc wojskową dla walczącego kraju.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Amarykanie juz rozwazyli co mieli do rozwazenia teraz tylko czekaja na wynik wyborow w Polsce bo licza ( ja takze) ze nastapi koiec rzadow tych pisowskich patalachow i zaczna rozmawiac z doroslymi politykami a nie ta lapowkarska bandyterka

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!