Syn El Chapo poddany ekstradycji do USA

0
Fot. mntv.hn

Syn meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina “El Chapo” Guzmana Ovidio Guzman został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Jest tam poszukiwany pod zarzutem handlu fenatylem.

O ekstradycji poinformowały władze Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Prokurator generalny USA Merrick Garland powiedział, że ekstradycja to kolejny krok w amerykańskich działaniach przeciw handlowi narkotykami, który prowadzi kartel Sinaloa powiązany z rodziną Guzmanów. 
“Jestem wdzięczny naszym odpowiednikom w rządzie Meksyku za tę ekstradycję” – dodał prokurator Garland.

W 2019 roku w północnym Meksyku Ovidio Guzman został aresztowany. Aby uniknąć zamieszek podsycanych przez kartel, prezydent Andres Manuel Lopez Obrador polecił zwolnić zatrzymanego. W styczniu tego roku został zatrzymany po strzelaninie. Aresztowanie wywołało krwawe zamieszki, w których zginęły dziesiątki osób.

Ovidio Guzman przebywał dotychczas w więzieniu o zaostrzonym rygorze, do USA został zabrany samolotem. To efekt lutowego wniosku Stanów Zjednoczonych o jego ekstradycję.

Według dokumentów amerykańskich śledczych Ovidio Guzman i jego bracia mieli kontrolować międzynarodowe operacje związane z handlem fentanylem, czerpiąc setki milionów dolarów zysków. W 2021 roku Departament Stanu wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za ujawnienie Meksykanina.

Joaquin Archivaldo Guzmán Loera pseudonim “El Chapo”, przemytnik i handlarz narkotyków, jeden z założycieli oraz przywódców kartelu z Sinaloi, uznany przez USA za najpotężniejszego handlarza narkotyków na świecie, w 2017 roku został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, a dwa lata później skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!