USA: dziś obchodzimy święto Juneteenth

2
Juneteenth
Fot. Oprah Daily
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

19 czerwca w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest święto Juneteenth, upamiętniające datę zniesienia w 1865 roku niewolnictwa. Dzień ten jest również znany jako Dzień Emancypacji, Dzień Wyzwolenia Dzień Jubileuszowy i Dzień Wolności. 

Święto Juneteenth upamiętnia datę 19 czerwca roku 1865, tuż po zakończeniu wojny secesyjnej, kiedy generał armii unijnej Gordon Granger proklamował publicznie w mieście Galveston, że wszyscy niewolnicy w stanie Teksas są oficjalnie wolni. Zniesienie niewolnictwa w stanach konfederacyjnych zostało oficjalnie obwieszczone już w roku 1862 przez Proklamację Emancypacji prezydenta Abrahama Lincolna, która to proklamacja weszła w życie 1 stycznia 1863, zmieniając prawny status 3,5 miliona Afroamerykanów w stanach południowych z niewolników na wolnych. Mimo proklamacji, niewolnictwo było nadal legalne w stanach południowych do końca wojny, oraz legalne i praktykowane jeszcze w Delaware i Kentucky aż do 6 grudnia 1865, kiedy została ratyfikowana 13. poprawka do konstytucji USA, konstytucyjnie znosząca niewolnictwo oraz pracę przymusową w całym kraju. 

19 czerwca jest wolnym płatnym dniem dla wszystkich pracowników stanowych i świętem szkolnym. Juneteenth stało się oficjalnym świętem narodowym w 2021 roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

2 COMMENTS

  1. Ta radość ze zniesienia niewolnictwa jest tylko pozorna, ale wielu Czarnych Amerykanów jest tego nieświadomych. “Elity” partii demokratycznej mocno pracowały i nadal pracują nad systemem współczesnego niewolnictwa i odnoszą wiele “sukcesów”. Pozbawiły Czarnych Amerykanów możliwości uzyskania właściwego wykształcenia poprzez zniszczenie systemu publicznych szkół, które istnieją tylko dla związków zawodowych nauczycieli. Związki te są jednym z głównych sponsorów finansowych “demokratów” i oczywiście dostarczycielami głosów w wyborach. Szeroka propaganda przekonuje Czarnych Amerykanów, że nic nie potrafią sami osiągnąć i muszą być uzależnieni od “ochłapów”, które dostają od “demokratów”. Skutek jest taki, że wbrew swoim interesom Czarni Amerykanie nadal masowo głosują na “demokratów”. Nieważna jest przestępczość (głównie w dużych miastach), której są głównymi ofiarami. Nieważne jest, że procentowo najwięcej aborcji wykonuje się wśród Czarnych Amerykanów i jeszcze wmawia się im, że to związane jest z “postępem”. Pomija się fakt, że Planned Parenthood zostało założone dla zmniejszenie populacji Czarnych Amerykanów i nadal jest wierne temu “powołaniu”, a założycielka Margaret Sanger miała związki z KKK.

  2. Cytuje Twoje:
    “Ta radosc ze zniesienia niewolnictwa jest tylko pozorna, ale wielu Czarnych Amerykanow jest tego nieswiadomych”….
    koniec cytatu…
    WOW ! alez gleboka mysl, he, he..
    Dzieki Bogu mamy Ciebie i Ty ich USWIADOMISZ !!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!