Prezydent USA J. Biden złoży wizytę w Papui-Nowej Gwinei

0
171
Fot. AP/Evan Vucci - > Fox News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Biały Dom potwierdził, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden złoży wizytę w Papui-Nowej Gwinei. Podczas wizyty spotka się z przywódcami 18 krajów należących do Forum Wysp Pacyfiku. Ma to być element rywalizacji Stanów Zjednoczonych z Chinami o wpływy w południowo-wschdniej Azji. Chiny niedawno podpisały umowę z Wyspami Salomona leżącymi na wschód od Papui-Nowej Gwinei, według której chińskie wojska będą mogły stacjonować na Wyspach Salomona. 

Z kolei wizyta Joe Bidena ma być przypieczętowaniem umowy o współpracy obronnej pomiędzy USA a Papuą-Nowa Gwineą. Zapisy umowy pozwalają między innymi na wspólne ćwiczenia wojskowe oraz rozwój infrastruktury związanej z bezpieczeństwem. Jak zapowiedział Biały Dom w oświadczeniu, spotkanie to ma “pogłębić współpracę w kwestiach takich jak walka ze zmianami klimatycznymi, ochrona zasobów morskich oraz przyspieszenie wzrostu gospodarczego”.

Prezydent Joe Biden przyleci do Port Moresby ze szczytu państw G7 w japońskiej Hiroszimie, który odbędzie się w dniach od 19 do 21 maja, a przed spotkaniem państw Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa w Sydney. Należą do niego Australia, Indie, Japonia i Stany Zjednoczone.

Forum Wysp Pacyfiku zostało powołane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jest międzyrządową organizacją, której celem jest wzmocnienie współpracy, przede wszystkim gospodarczej, między niepodległymi państwami z Oceanu Spokojnego. Gromadzi 18 państw. Na spotkaniu obecni będą przedstawiciele regionalnego bloku, głównie małych państw, które są rozproszone na rozległym obszarze oceanu. Wśród uczestników spotkania będą też premierzy Australii i Nowej Zelandii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!