USA: lot kosmiczny F.Rubio będzie najdłuższą misją amerykańskiego astronauty

1
366
Fot. vistazo.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Lot kosmiczny Franka Rubio będzie najdłuższą misją amerykańskiego astronauty. Astronauta Frank Rubio wyruszył w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną 21 września 2022, misja miała trwać 6 miesięcy. Rubio zostanie jednak na stacji ponad rok, ze względu na usterkę kapsuły, którą przybył. Według przedstawicieli NASA powróci na Ziemię nie wcześniej niż 27 września, spędzając 371 dni na orbicie. Ta tura pobije poprzedni amerykański rekord 355 dni, ustanowiony przez astronautę Marka Vande Hei w 2022.

Pierwotnie powrót Rubio zaplanowany był na wiosnę. Niestety pojazd kosmiczy, który wniósł na stację międzynarodową Rubio i dwóch rosyjskich kosmonautów Sergey Prokopievi i  Dmitry Petelin doznał usterki. W grudniu doszło do wycieku płynu chłodzącego. 

Przedstawiciele Roscosmosu, rosyjskiej agencji kosmicznej, stwierdzili, że pojazd kosmiczny nie jest na tyle bezpieczny, aby sprowadzić astronautów do domu. Kapsuła Soyuz MS-22 wróciła na Ziemię bez załogi 28 marca. Roscosmos w zastępstwie wysłał inny statek, MS-23, który zadokował na stacji 23 lutego. Rubio podróżował na stację kosmiczną w ramach umowy wymiany załóg pomiędzy NASA a Roscosmosem, zawartej w lecie 2022. Pomimo geopolitycznych napięć pomiędzy USA i Rosją, NASA wielokrotnie powtarzała, że partnerstwo z Roscosmosem jest kluczowe w kontynuacji operacji stacji kosmicznej, również ze względów bezpieczeństwa oraz dokonywania cennych badań naukowych na pokładzie.

Rekord świata w ilości dni spędzonych na orbicie należy do rosyjskiego kosmonauty Valeri Polyakova, który spędził w kosmosie 437 dni na pokładzie rosyjskiego statku Mir pomiędzy 1994 a 1995.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!