Biały Dom o wydarzeniach w Izraelu: jesteśmy głęboko zaniepokojeni

0
319
Biały Dom USA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Biały Dom wyraził głębokie zaniepokojenie wydarzeniami w Izraelu. Stany Zjednoczone podkreślają pilną potrzebę kompromisu.
W komunikacie przypomniano, że wartości demokratyczne muszą pozostać znakiem rozpoznawczym stosunków amerykańsko-izraelskich – o tym też niedawno rozmawiał prezydent Stanów Zjednoczonych z premierem Izraela. Ku temu, jak stwierdzono, potrzebne są zasady kontroli i równowagi, a zmiany w systemie powinny być realizowane przy jak najszerszym poparciu społecznym.

“Nadal gorąco wzywamy izraelskich przywódców do jak najszybszego znalezienia kompromisu. Wierzymy, że jest to najlepsza droga dla Izraela i wszystkich jego obywateli. Wsparcie USA dla bezpieczeństwa i demokracji Izraela pozostaje żelazne” – dodał Biały Dom.
W Izraelu trwają protesty w reakcji na próby reformy sądownictwa, które nasiliły się po zdymisjonowaniu przez premiera Benjamina Netanjahu ministra obrony Joawa Galanta. Były już szef resortu obrony wezwał w sobotę szefa rządu do wstrzymania prac nad zmianami w sądownictwie i zaapelował o wypracowanie kompromisu reformy wraz z opozycją. Premier odwołał polityka, argumentując to utratą do niego zaufania.  

W całym kraju w proteście przeciwko tej decyzji na ulice wyszło około 600 tysięcy obywateli. Tłumy demonstrantów z flagami maszerują spod domu szefa izraelskiego rządu do Knesetu. Przy pierwszej lokacji siłowo interweniowała policja.

Według najnowszych, ale nieoficjalnych informacji “The Times of Israel”, premier Netanjahu może pod wpływem protestów rozważyć wstrzymanie reformy, która miała być głosowana w Knesecie w najbliższych dniach. Minister sprawiedliwości Izraela Yariv Levin miał jednak zagrozić swoją dymisją, jeśli szef rządu się na to zdecyduje.

W wydanym nocą komunikacie, będące w koalicji z partią Likud Benjamina Netanjahu partie Szas i Zjednoczony Judaizm Tory, oświadczyły, że popierają reformę mimo przetaczających się przez kraj protestów. 

Reforma forsowana przez Benjamina Netanjahu zakłada m.in. zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym parlamencie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!