Przewodnicząca Komisji Europejskiej w USA

0
176
Fot. European Commission
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykański plan subsydiów dla zielonej gospodarki, Chiny i surowce krytyczne – to tematy wieczornego spotkania w Waszyngtonie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem USA Joe Bidenem. Rozmowy mają dotyczyć też surowców krytycznych.

Sprawy gospodarcze zaogniły relacje Brukseli z Waszyngtonem, ale po obu stronach Atlantyku słychać zapewnienia, że w czasie wojny na Ukrainie udana współpraca transatlantycka jest kluczowa i że sojusznicy muszą się trzymać razem. Amerykański plan stymulacyjny o wartości prawie 400 miliardów dolarów, który ma wspierać technologie przyjazne środowisku, został uznany w Europie za protekcjonistyczny. Wywołał niepokój, że może zachęcać unijne firmy do przenosin do USA. Unia liczy na porozumienie i objecie między innymi wyjątkami samochodów, co mają zagwarantowane Kanada i Meksyk. Zagrożenie zez strony Chin to drugi ważny temat. Chodzi o sugestie, że Pekin zamierza wspierać Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie.

Rozmowy mają dotyczyć również ograniczenia eksportu zaawansowanych technologii wytwarzania chipów do Chin. Rozpoczęcie negocjacji w sprawie surowców krytycznych wykorzystywanych do budowy aut elektrycznych to również jeden z tematów spotkania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!