Wywiad USA: Putin uważa, że w wojnie z Ukrainą czas gra na jego korzyść

0
224
Putin
Fot. The Guardian
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jest mało prawdopodobne, by Rosja w tym roku odniosła znaczące sukcesy militarne na Ukrainie, ale Władimir Putin uważa, że czas gra na jego korzyść. Taką ocenę przedstawiała dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines podczas przesłuchań w amerykańskim Senacie. Avril Haines oceniła, że władze na Kremlu wierzą w militarne zwycięstwo na Ukrainie.

Dyrektor Wywiadu Narodowego powiedziała, że choć Rosja czyni stopniowe postępy w rejonie Bachmutu, to jej siły zbrojne borykają się z dużymi stratami, brakami kadrowymi, niedoborem amunicji, niskim morale i dysfunkcją dowództwa. „Nie przewidujemy, aby rosyjska armia odzyskała w tym roku wystarczająco dużo sił, aby dokonać większych zdobyczy terytorialnych, ale Władimir Putin najprawdopodobniej kalkuluje, że czas działa na jego korzyść” – mówiła Avril Haines. Dodała, że Ukraina również stoi przed wieloma wyzwaniami, a sukces wiosennej ofensywy będzie zależeć od wielu czynników. 

W ocenie służb wywiadowczych USA, nuklearne groźby Rosji mają na celu odstraszenie Zachodu od udzielenia Ukrainie dodatkowego wsparcia. „Prawdopodobnie Władimir Putin nadal jest przekonany, że Rosja może ostatecznie militarnie pokonać Ukrainę, i chce zapobiec temu, by wsparcie Zachodu przechyliło szalę i wymusiło konflikt z NATO” – dodała dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Oceniła przy tym, że inwazja na Ukrainę osłabiła Rosję i jeszcze bardziej uzależniła ją od Chin. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!