Teksas: na lotnisku w Austin uniknięto zderzenia dwóch samolotów

0
465
Fot. Youtube: 6abc Philadelphia
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dwa samoloty, minęły się w powietrzu o 100 stóp (30 metrów) unikając kolizji, na lotnisku w Teksasie. Do zdarzenia doszło w sobotę, na głównym lotnisku w mieście Austin. Kolizji uniknięto dzięki interwencji pilota. 

Kontrolerzy na lotnisku międzynarodowym w Austin zezwolili na lądowanie samolotu FedEx Boeing 767 na tym samym pasie, z którego właśnie rozpoczął start pasażerski Boeing 737 Southwest Airlines ze 128. osobami na pokładzie.

Piloci samolotu FedEx zauważyli, że znajdują się na kursie kolizyjnym. Poprosili pilotów Southwest, aby Ci przerwali procedurę startu. W tym samym momencie piloci FedEx podnieśli maszynę w górę, unikając katastrofy z samolotem pasażerskim. Według doniesień odległość między maszynami wynosiłą mniej niż 100 stóp.

Lotnisko w Austin nie posiada systemu ASDE (Airport Surface Detection Equipment). System ASDE służy pomocą kontrolerów ruchu lotniczego na 35 lotniskach. Jego przeznaczeniem jest identyfikacja i zapobieganie wypadkom poprzez monitorowanie sytuacji na pasach startowych i wykrywanie potencjalnych kolizji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!