Wybory w USA nadal nierozstrzygnięte

0
240
Fot. The Texas Tribune
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wybory parlamentarne w Stanach Zjednoczonych nadal nierozstrzygnięte. 

W walce o Senat Republikanie prowadzą 49 do 48. W trzech stanach na razie trudno wskazać zwycięzcę. W wyborach do Izby Reprezentantów Republikanie są na drodze do uzyskania niewielkiej większości.

W obecnym Senacie demokraci i republikanie mają po 50 mandatów. Według wstępnych wyników, republikanom udało się obronić mandaty ze stanów Ohio, Wisconsin i Karolina Północna. Stracili jednak Pensylwanię, gdzie demokrata John Fetterman pokonał republikanina Mehmeta Oza. W Arizonie prowadzi demokrata Mark Kelly a w Nevadzie wygrywa republikanin Mark Laxalt. W obu stanach policzono jednak mniej niż trzy czwarte głosów. W Georgii demokratę Raphaela Warnocka i republikanina Hershella Walkera dzieli zaledwie pół procent głosów. Obaj mają jednak niewielkie szanse na przekroczenie 50 procent, co oznacza, że obu kandydatów prawdopodobnie czeka dogrywka na początku grudnia. W wyborach do 435-osobowej Izby Reprezentantów Republikanie mają na razie 202 miejsca i są na prowadzeniu w kolejnych dwudziestu stanach. Liczenie głosów trwa.

Komentatorzy podkreślają, że wbrew przewidywaniom w wyborach do Kongresu nie doszło tak zwanego „czerwonego tsunami”, czyli wyraźnego zwycięstwa partii republikańskiej. Mimo to republikanie mają nadal większa od demokratów szansę przejęcia Izby Reprezentantów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!