Rosjanie na Alasce

0
295
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykańska straż przybrzeżna zatrzymała dwóch Rosjan, którzy uciekli na Alaskę przed mobilizacją. Obaj mężczyźni poprosili o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych.


Dwaj Rosjanie dotarli niewielką łodzią do liczącego 650 mieszkańców miasteczka Gambell na wyspie Saint Lawrence na Morzu Beringa. Położona jest ona w odległości 60 kilometrów od Półwyspu Czukockiego na Syberii. Mężczyźni powiedzieli mieszkańcom Gambell, że uciekli przed wcieleniem do rosyjskiego wojska i że wyruszyli z miejscowości Egwiekinot w Czukockim Okręgu Autonomicznym, odległej o 500 kilometrów od Saint Lawrence.


Władze wyspy przekazały informację o przybyszach Straży Przybrzeżnej, która zatrzymała Rosjan. Zostali oni przewiezieni do stolicy Alaski Anchorage. Tam złożyli formalne wnioski o azyl. Biura senatorów Dana Sullivana i Lisy Murkowski poinformowały, że sprawą zajmuje się Departament Bezpieczeństwa Krajowego, który rozpatrzy wnioski uciekinierów. Gubernator Alaski Mike Dunleavy powiedział, że przypadek dwóch Rosjan traktuje jako jednostkowy i nie spodziewa się napływu dużej liczby uciekinierów z Rosji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!