FBI znalazła w posiadłości Donalda Trumpa ścisłe tajne dokumenty

0
458
Fot. AP photo/NBC News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Podczas przeszukania posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie funkcjonariusze Federalnego Biura Śledczego znaleźli ściśle tajne dokumenty. Tak wynika z zestawienia zajętych przedmiotów, które zostało ujawnione na mocy decyzji sądu na Florydzie. O odtajnienie wystąpił amerykański rząd, Donald Trump się temu nie sprzeciwił.

Podczas poniedziałkowej rewizji w posiadłości Mar-a-Lago FBI przejęło około 20 kartonów dokumentów. Z ujawnionego zestawienia wynika, że znajdowało się wśród nich 11 kompletów dokumentów oznaczonych klauzulą tajności. Niektóre z nich miały charakter materiałów o najwyższym stopniu poufności, których przeglądanie może się odbywać wyłącznie w specjalnie zabezpieczonych rządowych pomieszczeniach.

Z ujawnionego również sądowego nakazu rewizji wynika, że występując o przeszukanie, prokuratura generalna poinformowała, że prowadzi postępowanie w sprawie potencjalnego naruszenia trzech różnych przepisów federalnych. Jeden z nich dotyczy zbierania, przekazywania lub utraty informacji o charakterze wojskowym w ramach ustawy o szpiegostwie. Pozostałe ustawy dotyczą ukrywania lub usuwania dokumentów państwowych oraz niszczenia, modyfikowania lub fałszowania dokumentów w postępowaniach federalnych.

Wcześniej Donald Trump skrytykował poniedziałkowe przeszukanie jego posiadłości, uznając je za działanie polityczne. Były prezydent stwierdził, że rewizja nie była konieczna, ponieważ jego prawnicy prowadzili rozmowy z Departamentem Sprawiedliwości na temat dokumentów zabranych przez niego z Białego Domu.

W tej chwili nie jest jasne, czy rewizja i przejęcie tajnych dokumentów z posiadłości Donalda Trumpa będzie skutkować postawieniem zarzutów byłemu prezydentowi.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!