USA: w dwóch stanach nadal obowiązuje zakaz samoobsługi na stacjach benzynowych

0
Fot. AP/Julio Cortez - nj.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W dwóch stanach USA nadal obowiązuje zakaz samoobsługi na stacjach benzynowych. Są to New Jersey i Oregon. Odpowiednio, od 1949 i 1951 roku, kierowcy w tych stanach nie mają prawa tankować do swoich aut. W 2018 roku w Oregon złagodzono ten przepis w miasteczkach poniżej 40 tysięcy mieszkańców. Osoby naruszające prawo mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 500 dolarów za złamanie przepisów tych stanów.

Najwcześniejsze samoobsługowe pompy benzynowe w Stanach Zjednoczonych pojawiły się około 1915 roku. Zaprojektowano je głównie na wypadek sytuacji awaryjnych. Stacje benzynowe z pełną obsługą zdecydowanie sprzeciwiały się samoobsługowym ze względu konkurencję. Argumentowały także, że nieprzeszkoleni kierowcy przepełnią swoje zbiorniki i stwarzają zagrożenie pożarowe. Przy wsparciu miejscowych straży pożarnych stacje benzynowe lobbowały wśród ustawodawców stanowych, aby wydali zakazy samoobsługi. Do 1968 roku samoobsługa była zakazana w 23 stanach.

Dopiero sukces samoobsługi w Szwecji i innych krajach oraz zmiana modelu biznesowego stacji benzynowych sprawiły, że samoobsługa zaczęła dominować w Stanach Zjednoczonych. Spowodowało to zwiększenie wolumenu sprzedaży gazu, a także zdywersyfikowanie sprzedaży żywności i innych towarów na stacjach.

Do 1992 roku już około 80 procent wszystkich stacji benzynowych w całym kraju było samoobsługowych.

Tymczasem w New Jersey nadal popularny jest slogan “Jersey Girls Don’t Pump Gas”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!