Floryda: rekordowy pyton birmański, gatunek stanowi zagrożenie dla ekosystemu stanu

0
255
Fot. WUSF News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W grudniu 2021 na Florydzie schwytano rekordowego, ważącego 215 funtów i mającego 18 stóp długości pytona birmańskiego – podała sekcja zwłok gigantycznego węża. Jak poinformowała w środę organizacja Conservancy of Southwest Florida, jest to najcięższy pyton, jakiego kiedykolwiek schwytano w tym stanie. 28 kwietnia tego roku naukowcy odkryli również, że pobiła ona kolejny rekord: miała największą liczbę jaj, jaką kiedykolwiek znaleziono – w jej odwłoku znajdowały się 122 rozwijające się jaja.

Samica została znaleziona dzięki umieszczeniu nadajnika radiowego u jednego z samców tego gatunku, a następnie poddana eutanazji. Ian Bartoszek, główny dowodzący z 3-osobowego zespołu biologów z Konserwatorium Południowo-Zachodniej Florydy, podaje, że pyton birmański występuje na bagnach na Florydzie nienaturalnie i stanowi ogromne zagrożenie dla tego unikalnego ekosystemu.

Pytony birmańskie pochodzą z południowo-wschodniej Azji, a na Florydę dostały się prawdopodobnie z nielegalnego handlu zwierzętami, gdzie potem uciekły lub zostały wypuszczone na wolność. Bartoszek mówi, że choć w tej chwili “eliminacja wydaje się być wykluczona”, jego trzyosobowy zespół pracuje nad zmniejszeniem i kontrolowaniem populacji pytona birmańskiego poprzez usuwanie samic reprodukcyjnych.

W ciągu ostatnich 11 lat usunęli oni ponad 1000 pytonów o łącznej wadze 26 000 funtów z niewielkiego obszaru Everglades o łącznej powierzchni około 100 mil kwadratowych. “Nie jesteśmy tu dla poklasku” – powiedział. “Jesteśmy tu, aby podnieść świadomość w tej kwestii”- powiedział Bartoszek dla CNN, podając później, że ich celem jest ochrona rodzimej fauny. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!