USA: przerwa w pracy terminala eksportowego gazu w Teksasie

0
Fot. Houston Public Media
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Trzy miesiące potrwa przerwa w pracy terminala eksportowego Freeport LNG w Teksasie, gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do eksplozji gazu i pożaru. Przez Freeport przechodzi jedna piąta amerykańskiego gazu skroplonego, głównie do Europy. Trwa ustalanie przyczyn pożaru. 

Pożar spowodowany eksplozją chmury gazu miał miejsce 8 czerwca. Został ugaszony w ciągu 40 minut. Nikt nie odniósł obrażeń. Eksplozja miała miejsce w rurociągu, którym gaz transportowany jest pod ciśnieniem ze zbiorników do doku portowego. Według wstępnych ustaleń eksplozja była skutkiem pęknięcia linii przesyłowej w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia. Na razie nie wiadomo czym było spowodowane.

 Pierwotnie podawano, że przerwa w eksporcie gazu potrwa 3 tygodnie. Wczoraj przedstawiciele Freeport LNG poinformowali, że działalność terminala zostanie wznowiona we wrześniu, a przywrócenie jego normalnego funkcjonowania może potrwać pół roku. 
Z powodu awarii z USA nie wypłynie 40 transportów gazu skroplonego, z których większość miała trafić do Europy. Oznacza to dodatkowe trudności dla odbiorców szukających alternatywy wobec gazu z Rosji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!