USA – Izba Reprezentantów: publiczne przesłuchania ws. zamieszek na Kapitolu

2
zamieszki Kapitol
Fot. NBC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Izbie Reprezentantów Kongresu USA rozpoczęły się publiczne przesłuchania w sprawie szturmu na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Przewodniczący komisji Bennie Thompson i Liz Cheney przekonywali, że atak był elementem planu Donalda Trumpa pozostania przy władzy mimo przegranych wyborów. Donald Trump uznał prace komisji za działanie czysto polityczne. 

Otwierając transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych posiedzenie komisji demokrata Bennie Thompson oświadczył, że atak na Kapitol był próbą zamachu stanu, która mogła doprowadzić do końca amerykańskiej demokracji. „Donald Trump był w centrum tego spisku” – mówił Thompson. 

Podczas posiedzenia wyemitowano wypowiedź byłego prokuratora generalnego Billa Bara, który zeznał, że poinformował Donalda Trumpa, iż twierdzenia o fałszerstwie wyborczym są bezpodstawne. 

Republikanka Liz Cheney przekonywała, że po przegranych wyborach Donald Trump realizował siedmiopunktowy plan pozostania przy władzy, którego kulminacją był szturm na Kapitol. Według Cheney były prezydent przez wiele godzin nie robił nic, aby powstrzymać trwający atak. „Prezydent Trump krzyczał i był wściekły na swoich doradców, którzy mówili mu, że powinien zrobić więcej” – mówiła Cheney dodając, że wszystkie decyzje o skierowaniu na Kapitol dodatkowych sił bezpieczeństwa wydawał wiceprezydent Mike Pence. 

Donald Trump skrytykował prace komisji, w której skład zgodziła się wejść tylko dwójka republikanów. Były prezydent nie tylko odrzucił zarzuty, ale nawet oświadczył, że 6 stycznia reprezentuje najwspanialszy ruch w historii USA. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

2 COMMENTS

  1. Czysta heca propagandowa demokratów, którzy już “robią w portki” ze strachu przed Trumpem. Boją się, że wystartuje w wyborach w 2024 roku. Działalność całej tej komisji nie ma nic wspólnego z szukaniem prawdy i demokraci nawet nie próbują do tego przekonać Amerykanów. Chcą wpłynać na część wyborców stwarzając wrażenie, że nie należy głosować na republikanów w tegorocznych wyborach do kongresu. Utożsamiają Trumpa i republikanów z wewnętrznym terroryzmem i Biden robi to też prawie w każdym publicznym wystąpieniu.

  2. Jaka heca chlopie…, he, he
    Zeznawali ludzie Trumpa, jak rowniez jego corka i ziec, urzednicy i politycy republikanscy, wielu z nich MIANOWANYCH przez Trumpa.
    Wystarczy wysuchac co zeznawali – oni, a szczegolnie Ivanka Trump i jej maz, nie mieli przeciez zadnego interesu zeznawac rzeczy bardzo niewygodne i nieprzychylne Trumpowi.
    Trzeba ogladnac i wysuchac ZEZNAN , a potem sie wypowiadac, a nie powielac propagande trumpowska.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!