Blinken o systemach rakietowych dla Ukrainy

0
195
Blinken
Fot. Reuters
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował, że Waszyngton uzyskał zapewnienie rządu w Kijowie, że przekazane Ukrainie przez USA zaawansowane systemy rakietowe nie zostaną użyte przeciwko celom na terytorium Rosji. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie militarne Ukrainy.

Przekazanie Ukrainie przez Stany Zjednoczone zaawansowanych systemów rakietowych z precyzyjnie naprowadzaną amunicją zapowiedział prezydent Joe Biden. Będą to systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności M142 HIMARS o zasięgu do 80 km. Sekretarz stanu USA Antony Blinken odrzucił sugestie, że przekazanie tej broni może spowodować eskalację wojny. „Ukraińcy zagwarantowali nam, że nie użyją tych systemów przeciwko celom na terytorium Rosji. Ukrainę łączą silne więzi zaufania ze Stanami Zjednoczonymi i ich partnerami” – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji. Blinken dodał, że prezydent Biden uprzedzał Moskwę, że będzie wspierać militarnie Ukrainę i podkreślił, że to Rosja jest agresorem. „Oni zaczęli tren konflikt i mogą go zakończyć w dowolnym momencie. Wtedy nie będzie żadnych obaw o eskalację” – oświadczył.

 Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy ma wartość 700 milionów dolarów. Poza artylerią rakietową zawiera on również radary, wyrzutnie Javelin, pociski artyleryjskie, śmigłowce, pojazdy taktyczne i części zamienne. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!