Polityka

Wizyta ministra Błaszczaka w USA

20/04/2022 0 komentarzy

Sytuacja na Ukrainie, obecności w Polsce wojsk amerykańskich i sytuacja na wschodniej flance NATO – to główne tematy spotkania ministrów obrony Polski i Stanów Zjednoczonych. Mariusz Błaszczak i Lloyd Austin spotykają się w Pentagonie.

Wizyta ministra obrony Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych potrwa 3 dni. Rozmowa z sekretarzem obrony Lloydem Austinem jest jej pierwszym punktem. Przed spotkaniem MON przypomniał, że po agresji Rosji na Ukrainę, w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO, Stany Zjednoczone skierowały do Polski dodatkowo 5 tysięcy żołnierzy z elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

Łącznie z tymi siłami, liczebność amerykańskich wojsk w Polsce przekracza 10 tysięcy żołnierzy. Dodatkowo, Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie Patriot. Według Pentagonu głównym tematem rozmowy ministrów będzie wojna na Ukrainie. 

Spotkanie szefów resortów obrony Polski i USA odbywa się w momencie rozpoczęcia przez Rosję ofensywy na wschodzie Ukrainy. Władze w Kijowie apelują do zachodu o zwiększenie dostaw uzbrojenia, w tym przekazania systemów obrony powietrznej i artylerii.
Wczoraj przedstawiciele Pentagonu poinformowali, że USA przygotowują dla Ukrainy kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 800 milionów dolarów. Ma on obejmować miedzy innymi haubice i pociski artyleryjskie. Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że w ostatnich dwóch tygodniach Ukraina otrzymała też od sojuszników samoloty i części. Nie podał szczegółów. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych