NYT: USA może zarekwirować zamrożone obecnie rezerwy Banku Rosji

0
389
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Konstytucjonaliści ze Szkoły Prawa Uniwersytetu Harvarda przekonują, że Stany Zjednoczone mają instrumenty, by przejąć zamrożone obecnie rezerwy Banku Centralnego Rosji i przeznaczyć je na pomoc Ukrainie. Na początku rosyjskiej agresji, kraje Zachodu zamroziły równowartość ponad 280 mld dolarów rosyjskich rezerw, ulokowanych na zagranicznych rachunkach. Do momentu ataku na Ukrainę, Rosja zgromadziła rezerwy wartości 640 mld dolarów. 

W artykule w New York Times prawnicy prestiżowej uczelni argumentują, że przynajmniej część rosyjskich rezerw – ta, która została ulokowana w USA i w amerykańskich instrumentach finansowych – może być zarekwirowana. To około 100 mld dolarów. Według autorów artykułu, nie byłby to precedens, ponieważ w przeszłości na mniejszą skalę, USA przeprowadzały podobne działania. W 2003 roku prezydent George W.Bush zajął 1,7 mld dolarów należących do Iraku rządzonego wówczas przez Saddama Husajna i przeznaczył je na pomoc humanitarną dla Irakijczyków i wypłaty odszkodowań dla ofiar terroryzmu finansowanego przez Bagdad.

W 2012 roku Kongres USA zezwolił, by zamrożone wcześniej aktywa banku centralnego Iranu zostały wykorzystane na pokrycie odszkodowań zasądzonych na rzecz ofiar ataku terrorystycznego, o który został oskarżony Teheran. W 2019 roku administracja Donalda Trumpa udostępniła część zamrożonych środków wenezuelskiego banku centralnego liderowi tamtejszej opozycji, przebywającemu w USA Juanowi Guaido. Obecnie w USA toczy się proces likwidacji zasobów banku centralnego Afganistanu i przeznaczania ich na pomoc humanitarną oraz pokrycie zobowiązań afgańskiego rządu wobec bliskich ofiar ataków z 11 września 2001 roku. 

Zgodnie z wykładnią prawników, rezerwy banku centralnego Rosji muszą być traktowane jako aktywa państwa rosyjskiego. Dlatego też, zgodnie z amerykańskim prawem, nie podlegają ochronie tak ścisłej, jak majątek prywatny. Dodatkowo Rosja łamiąc prawo międzynarodowe, sama wyklucza się z grona krajów, które mogłyby powoływać się na nie. Prawnicy wskazują, że choć zamrożone środki mogą liczyć na ochronę sądową, to wyżej stoi wspólne działanie dwóch pozostałych filarów władzy – władzy wykonawczej w postaci prezydenta i władzy ustawodawczej w postaci Kongresu. Ich wspólne działanie może pozwolić na skuteczne przejęcie miliardów dolarów potrzebnych obecnie Ukrainie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!