USA uwalniają rezerwy strategiczne ropy, by zmniejszyć presję na jej cenę

0
ropa
Fot. Financial Times

USA uwalniają rezerwy strategiczne ropy, by zmniejszyć presję na jej cenę. Biały Dom poinformował w oświadczeniu, że po konsultacjach z sojusznikami i partnerami prezydent Joe Biden ogłosi największe w historii uwolnienie rezerw ropy naftowej. Przez najbliższe sześć miesięcy na rynek ma trafiać średnio milion dodatkowych baryłek dziennie. 

Biały Dom podkreśla, że skala działania jest bezprecedensowa. “Świat nigdy nie uwolnił rezerw ropy naftowej w tempie miliona baryłek dziennie przez tak długi czas. To rekordowe uwolnienie zapewni historyczną podaż, która posłuży jako pomost do końca roku, kiedy produkcja krajowa wzrośnie”.

W oświadczeniu poinformowano, że Departament Energii przeznaczy dochody z uwolnienia na uzupełnienie Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej w przyszłych latach. “Będzie to sygnałem o przyszłym popycie i pomoże zachęcić do krajowej produkcji już dziś, a także zapewni ciągłą gotowość Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej do reagowania na przyszłe sytuacje kryzysowe” – napisano.
Biały Dom podkreśla, że prezydent Joe Biden koordynuje to działanie z sojusznikami i partnerami na całym świecie i oczekuje się, że inne kraje przyłączą się do tej akcji, co doprowadzi do tego, że łączna liczba uwalnianych dziennie baryłek przekroczy milion. 
Uwolnienie ropy ze Rezerwy Strategicznej jest instrumentem, którego prezydenci USA mogą użyć w sytuacji kryzysowej. Stany Zjednoczone przeprowadziły dotąd trzykrotnie awaryjne uwolnienie ropy z rezerwy: podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, po huraganie Katrina w 2005 roku oraz po przerwach w dostawach ropy naftowej w 2011 roku spowodowanych wojną domową w Libii.

Rezerwa ma pojemność 714 milionów baryłek. Departament Energii podaje, że zapasy są przechowywane w ogromnych, podziemnych jaskiniach w czterech miejscach wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!