Stany Zjednoczone będą strategicznym partnerem we wdrażaniu technologii jądrowej w Polsce – mówi wicepremier Jacek Sasin. W Waszyngtonie minister aktywów państwowych wziął udział w ceremonii podpisania przez KGHM i NuScale umowy na budowę w Polsce sześciu małych reaktorów modułowych (SMR).
Wicepremier Jacek Sasin mówił, że głównym zadaniem Polski w kontekście transformacji energetycznej jest zbudowanie energetyki opartej o bezemisyjne źródła energii. Jak tłumaczył, nasz kraj ma przy tym zachować bezpieczeństwo energetyczne i nie obciążać społeczeństwa zbyt dużymi kosztami zmian.
Szef resortu aktywów państwowych mówił o znaczeniu polsko-amerykańskiego strategicznego partnerstwa na rzecz wdrożenia energetyki jądrowej w naszym kraju. “Dlatego już od 2018 roku połączyliśmy się porozumieniem pomiędzy rządem polskim i rządem amerykańskim, które wskazuje, że Stany Zjednoczone są naszym strategicznym partnerem w budowie konwencjonalnej energetyki jądrowej, czyli budowie dużej elektrowni jądrowej w Polsce. A dzisiaj to amerykańskie firmy będą tymi, które będą w Polsce wdrażać technologię SMR” – zapewnił wicepremier.
Jacek Sasin powiedział, że podpisana dziś umowa daje nadzieję, że w perspektywie 7-8 lat pierwsze reaktory SMR będą mogły zacząć pracę w Polsce. Minister przypomniał, że KGHM to nie pierwsza duża polska firma, która zdecydowała się na wybór amerykańskiego partnera w rozwijaniu małych reaktorów.
Wcześniej podobny krok podjął PKN Orlen, który wybrał technologię SMR koncernu GE Hitachi.