USA: start misji SpaceX Inspiration 4, pierwszy komercyjny lot turystyczny firmy

0
474
SpaceX-Inspiration-4
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Na środę zaplanowano start misji SpaceX Inspiration 4 z kosmodromu NASA Kennedy Space Center w Brevard County na Florydzie. To pierwsza organizowana przez prywatną firmę wyprawa na orbitę okołoziemską złożona w pełni z amatorów. Czworo członków załogi ma spędzić w kosmosie trzy dni. Statek ma zostać wyniesiony na tzw. niską orbitę okołoziemską (LEO) i wrócić na Ziemię po trzech dniach.

Na pokładzie Dragona będzie czwórka astronautów amatorów. Szefem misji jest 38-letni biznesmen miliarder Jared Isaacman, który wykupił też za 200 milionów dolarów miejsca na pokładzie dla trzech pozostałych członków załogi: 29-letniej lekarki Hayley Arceneaux, 51-letniej profesor geologii Siany Proctor oraz 42-letniego informatyka Chrisa Sembroskiego. 

Jednym z celów misji jest zebranie 200 mln dolarów dla szpitala St. Jude Children’s Research Hospital. 100 milionów dolarów przekazał już wspomniany miliarder Jared Isaacman. To także kolejny krok w rozwoju turystyki kosmicznej. Ambicje szefa SpaceX Elona Muska to prywatne loty na orbitę Księżyca i na Marsa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!