Iran czeka na ruch USA ws. umowy atomowej

0
385
USA Iran embargo
Fot. gsdm.global
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Patowa sytuacja w sprawie ewentualnego powrotu USA do umowy atomowej z Iranem. Najwyższy przywódca duchowy Iranu zapowiedział, że aby sprawa ruszyła naprzód, Stany Zjednoczone muszą najpierw znieść sankcje. Z kolei nowy amerykański prezydent Joe Biden oświadczył, że najpierw Iran musi powrócić do przestrzegania umowy.

Po tym jak prezydentem USA został Joe Biden umiarkowani politycy w Iranie wyrażali nadzieję, że Stany Zjednoczone powrócą do umowy atomowej. Podpisany w 2015 roku przez Iran, USA oraz inne mocarstwa dokument przewidywał zniesienie sankcji w zamian ograniczenie przez Teheran badań nuklearnych. Poprzedni amerykański prezydent Donald Trump w 2018 roku wycofał jednak Stany Zjednoczone z umowy i nałożył nowe sankcje na Iran.

Od czasu wyboru Joe Bidena obie strony wysyłają sygnały o ewentualnym powrocie do umowy. Sytuacja jest na razie patowa. Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział wczoraj, że pierwszy ruch musi należeć do USA. “Kiedy zniosą sankcje, ale nie na papierze, ale całkowicie, wrócimy do przestrzegania porozumienia” – podkreślił. Z kolei Joe Biden w niedzielnym wywiadzie dla CBS News na pytanie, czy Stany Zjednoczone zniosą sankcje zanim Iran znów zacznie wypełniać zapisy umowy, wykluczył taką możliwość.

W reakcji na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego Iran zaczął łamać kolejne jej zapisy. Obecnie rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent. To wciąż za mało, by móc wyprodukować bombę atomową, ale znacznie powyżej tego, co ustalono w umowie sprzed sześciu lat.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!