USA odrzucają ofertę Putina ws. układu START

Wiadomości USA - Rosja

0
817
New Start układ USA Rosja
Fot. Carnegie Endowment for International Peace/indepthnews.

Biały Dom odrzucił propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina przedłużenia o rok traktatu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych New START bez dodatkowych warunków.

Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien oświadczył, że przedłużeniu układu musi towarzyszyć zamrożenie na obecnym poziomie liczby głowic jądrowych. 

Działająca przy Białym Domu Narodowa Rada Bezpieczeństwa opublikowała na Twitterze oświadczenie, w którym Robert O’Brien poinformował, iż Stany Zjednoczone zaproponowały Rosji przedłużenie o rok traktatu Nowy START w zamian za zamrożenie na ten czas przez oba kraje liczby głowic jądrowych. O’Brien dodał, że po spotkaniu ze stroną rosyjską w Genewie był przekonany, iż Moskwa zaakceptuje tę propozycję. Jego zdaniem, byłoby to korzystne dla obu stron. „Dzisiejsza odpowiedź prezydenta Putina, by przedłużyć Nowy START bez zamrożenia liczby głowic jądrowych jest nie do przyjęcia” – oświadczył O’Brien.

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego dodał, że Stany Zjednoczone poważnie podchodzą do porozumień o kontroli zbrojeń, które zapewnią bezpieczeństwo światu.

„Mamy nadzieję, że Rosja ponownie przeanalizuje swoje stanowisko, zanim dojdzie do wznowienia kosztownego wyścigu zbrojeń” – oświadczył Robert O”Brien.

Zawarty przez USA i Rosję na 10 lat traktat Nowy START wszedł w życie w lutym 2011 roku. Układ przewiduje możliwość jego przedłużenia, ale wymaga to zawarcia nowego porozumienia.

Więcej wiadomości z USA, wiadomości z Chicago i ze świata – sprawdź nas na Twitterze: kliknij i na Facebooku: kliknij.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!