USA: plan szczepień na koronawirusa

0
1328
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rząd Stanów Zjednoczonych przedstawił plan ogólnokrajowych szczepień na koronawirusa. Miałaby się one rozpocząć jeszcze w tym albo na początku przyszłego roku. Wśród Amerykanów narastają jednak obawy związane z bezpieczeństwem szczepionki i upolitycznieniem decyzji o szczepieniach. 

Według rządowego planu przesłanego do Kongresu w pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby najbardziej narażone na koronawirusa oraz pracownicy służby zdrowia. Do uzyskania odporności konieczne będą dwie dawki podane w odstępie 3-4 tygodni. Szczepionka ma być bezpłatna. W jej dystrybucji pomoże Pentagon. Prognozowany termin rozpoczęcia szczepień to styczeń 2021 roku. Może on zostać przyspieszony jeśli któraś ze szczepionek wcześniej uzyska akceptację Federalnej Agencji Żywności i Leków.

Sondaże pokazują jednak, że tylko 32% Amerykanów deklaruje gotowość zaszczepienia się na Covid w pierwszej fazie czyli o 23 procent mniej niż w maju tego roku. Tak znaczący spadek odzwierciedla obawy mieszkańców USA, że decyzja o dopuszczeniu szczepionki do dystrybucji może mieć związek z kampanią w wyborach prezydenckich. Zaufanie do szczepionki podważyły też wcześniejsze decyzje Federalnej Agencji Żywności i Leków, która pod presją Białego Domu dopuszczała do użycia leki na Covid, które później okazywały się nieskuteczne. W USA aktywni są także antyszczepionkowcy. Prawie 40% wyborców Donalda Trumpa deklaruje, że nigdy nie podda się szczepieniom. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!